Jakich samochodów używanych najczęściej szukają Polacy? TOP10

Jeśli ktoś myśli, że liderem wyszukiwań osobowych aut używanych w Polsce jest Passat, będzie rozczarowany. Platforma Otomoto prowadząca popularny serwis z ogłoszeniami motoryzacyjnymi podzieliła się statystykami wyszukiwań za 2020 rok. Jakich samochodów używanych najczęściej szukają Polacy? Oto zestawienie TOP10 za miniony rok.

Jakich samochodów używanych najczęściej szukają Polacy? TOP10
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 marca 2021

Najczęściej wyszukiwany samochód na rynku wtórnym

Wśród aut najczęściej wyszukiwanych wśród ofert na wspomnianej platformie z ogłoszeniami znajdują się przede wszystkim auta osobowe marek niemieckich. Najwyraźniej samochody produkowane za Odrą w dalszym ciągu cieszą się ogromnym zaufaniem Polaków. Jaki model jest liderem?

Mimo pandemii, tutaj zmiany nie ma – najczęściej wyszukiwanym samochodem używanym w rankingu Otomoto pt. „Internetowy samochód roku 2020” jest BMW Seria 3. Procent wyszukiwań tego samochodu wyniósł 3,3%. Auto było także liderem zestawienia w 2017 i 2018 roku. W 2019 roku pierwsze miejsca zajmowało Audi A4, które w rankingu 2020 spadło na drugą pozycję z niewiele niższym odsetkiem wyszukań na poziomie 3,03%. Podium zamyka BMW Seria 5 z wynikiem 2,35%.

Jakie konsekwencje za rozbicie samochodu służbowego?Jakie konsekwencje za rozbicie samochodu służbowego?Martyna Kowalska

Samochody używane często wyszukiwane w ogłoszeniach

Czwarte miejsce jest pewnym zaskoczeniem, bowiem model, który je zajmuje, jeszcze rok temu znajdował się na podium. To Volkswagen Golf, z niewielką stratą do trzeciego miejsca tj. z 2,24% wyszukań. Na piątej pozycji inny reprezentant niemieckiej motoryzacji, czyli Audi A6 (2,14%). Dalej znalazły się takie samochody jak (wg kolejności rankingu) Opel Astra (1,92%), VW Passat (1,81%), Audi A3 (1,61%), Ford Focus (1,51%) oraz auto zza Sudetów Škoda Octavia (1,44%).

Najczęściej wyszukiwane marki samochodów osobowych

Silną pozycję niemieckich aut osobowych na rynku wtórnym potwierdza także mniej szczegółowy, ale równie ciekawy ranking obejmujący najczęściej wyszukiwane marki samochodów używanych. Liderem za 2020 roku jest Audi z 11,05% wyszukań. Na drugim miejscu znalazł się również producent z południowych Niemiec, czyli BMW, które do wyszukiwarki wpisało 10,3% odwiedzających. Trzecie miejsce natomiast zajął Volkswagen z wynikiem 8,43%.

Tuż za podium znalazł się Mercedes-Benz z odsetkiem wyszukań na poziomie 7,72%. Tuż za nim uplasował się Ford z zainteresowaniem na poziomie 6,72%. Na dalszych pozycjach znalazły się: Opel (5,63%), Toyota (4,24%), Renault (3,97%), Škoda (3,54) oraz Peugeot (3,24%).

Jak koronawirus zmienił nasze podejście do zarządzania kadrami?Jak koronawirus zmienił nasze podejście do zarządzania kadrami? Milena Krasuska

Co jest popularniejsze diesel czy benzyna?

Z cytowanego raportu wynika, że najczęściej wyszukiwanym napędem wśród aut używanych pozostaje benzyna, która pierwszy raz od lat przekroczyła 50% wyszukań – w 2020 roku było ich dokładnie 51,22%. Powoli, choć systematycznie spada zainteresowanie dieslem (40,75% wyszukań). Spada również odsetek wyszukań samochodów z napędem benzyna + LPG. W 2020 roku  zaledwie 6,5% wyszukań. Dla porównania, jeszcze w 2015 roku, autami z benzyną w gazie interesowało się znacznie więcej osób, a poziom wyszukiwań takich samochodów wynosił 19,4%.

Jak zauważa Otomoto, w ostatnich latach rośnie liczba ogłoszeń z nowymi rodzajami napędu. W 2020 roku umieszczono 21.305 ogłoszeń sprzedaży samochodów z napędem hybrydowym (W 2016 roku było to mniej niż 4,5 tys.). Rośnie także liczba ofert samochodów całkowicie elektrycznych. W ubiegłym roku, sprzedający takie auta zamieścili 3.191 ofert. Pięć lat wcześniej było ich zaledwie… 412.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!