Co dalej z teleporadami?

Czy teleporada pozostanie standardem? Kiedy pacjent może zażądać wizyty tradycyjnej? Sprawdź, co się zmieni wraz z rozporządzeniem ministra zdrowia.

Co dalej z teleporadami?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 11 marca 2021

Czy teleporady są nadużywane?

- Mamy dużo sygnałów o nadużywaniu teleporad w kontakcie lekarza z pacjentem. Niesie to negatywne konsekwencje dla funkcjonowania społeczeństwa, dlatego zdecydowałem się na ograniczenie teleporad — mówił podczas piątkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obowiązkowa wizyta stacjonarna

Zgodnie z nowymi przepisami wizyta stacjonarna będzie obowiązkowa dla dzieci do 6. roku życia oraz w przypadku pacjentów z chorobą przewlekłą,  w sytuacji gdy ich stan się pogorszył lub wystąpiła zmiana objawów. Co ważne z wizyty stacjonarnej będą mogły skorzystać również te osoby, które po prostu chcą zostać zbadane osobiście.

W jakich sytuacjach nie będzie można skorzystać z teleporady?

W rozporządzeniu zamieszczono również kilka wyjątków, odnoszących się do tego, w jakich przypadkach nie można korzystać z teleporady. Takim przykładem jest sytuacja, w której pacjent odbywa pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ. Wizyta w ramach porady stacjonarnej musi być realizowana również wtedy, gdy pacjent ma chorobę przewlekłą i jego stan uległ pogorszeniu lub doszło do zmiany objawów. Udzielenie porady zdalnie nie jest możliwe również wtedy, gdy u pacjenta zachodzi podejrzenie choroby nowotworowej.

Jakie wyjątki w przypadku dzieci?

Zgodnie z rozporządzeniem, porada lekarska musi zostać zrealizowana stacjonarnie, gdy dotyczy dziecka do 6 roku życia. Wyjątek stanowi natomiast porada kontrolna, która odbywa się w trakcie leczenia, a jej udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego.

Podwyższenie granicy wieku 

Zmiany w przepisach, sprawią, że teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do lat sześciu. Wynika to z podwyższenie dolnej granicy wieku właśnie do szóstego roku życia i jest to bezpośrednio związane z tym, że dziecko nie zawsze potrafi poprawnie opisać swoje objawy. To z kolei sprawia, że zachodzi konieczność przeprowadzenia badania na miejscu. Minister zdrowia zaznaczył jednak, że jeśli rodzic zdecyduje się na poradę w formie telefonicznej to, jak najbardziej będzie istniała taka możliwość.

Teleporada a zakażenie koronawirusem

Zgodnie z nowymi regulacjami, porada musi się odbyć stacjonarnie, w sytuacji, gdy pacjent lub jego opiekun nie wyrazi zgody na odbycie jej w formie zdalnej. Co ważne, porada w formie zdalnej pozostanie obowiązkowa w przypadku, gdy u pacjenta zachodzi podejrzenie, że jest zakażony wirusem SARS-CoV-2.

Z czego wynikają zmiany w przepisach?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji, stwierdził, że wprowadzenia zmian, jest konieczne, ponieważ zdalne świadczenia coraz częściej są nadużywane. Do tej pory teleporady były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyny wyjątek stanowiły dzieci do drugiego roku życia. Minister zaznaczył również, że teleporada nadal ma być prawem pacjenta, jednak przestanie być standardem. Przepisy wejdą w życie po 7 dniach od ogłoszenia, czyli 15 marca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!