Uwaga! Zmieniają się zasady korzystania z porad lekarskich
16 marca 2021 roku zmieniły się zasady korzystania z porad w POZ, czyli w podstawowej opiece lekarskiej. W jakim przypadku możemy skorzystać z wizyty w przychodni, a kiedy możemy liczyć wyłącznie na teleporadę?

- Mikołaj Frączak
- /
- 16 marca 2021
Czy zamiast teleporady mogę iść do przychodni?
Na stronie pacjent.gov.pl wyraźnie wskazano, że lekarz rodzinny nie może poza kilkoma, określonymi sytuacjami,ograniczyć się wyłącznie do teleporady. Co do zasady, w większości przypadków, to pacjent wybiera formę wizyty, i jeśli chce przyjść do przychodni, ma do tego prawo. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach lekarz może ograniczyć się jedynie do zdalnego wsparcia.
Od 15 marca kolejne województwa z lockdownemAnna Malinowska
Kiedy wizyta w przychodni?
Zgodnie z przyjętymi zasadami, lekarz pierwszego kontaktu nie ma prawa odmówić bezpośredniej wizyty pacjentowi, gdy ten nie wyraża zgody na teleporadę. To samo dotyczy braku zgody prawnego opiekuna, na przykład w przypadku osób małoletnich. Warto dodać, że w przypadku dzieci młodszych niż 6 lat, teleporada w ogóle nie powinna wchodzić w grę (wyjątkiem są wizyty kontrolne).
Bezpośrednia wizyta jest także wskazana w przypadku osób cierpiących na przewlekłą chorobę, oraz u których nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia lub pojawiły się nowe objawy chorobowe.
Teleporada nie jest wystarczająca w każdym przypadku, w którym istnieje podejrzenie, że pacjent zachorował na nowotwór.
Bezpośrednia wizyta jest także konieczna w przypadku pierwszej porady u lekarza, który został wskazany w deklaracji wyboru.
Co zrobić jeśli lekarz nie chce przyjąć pacjenta w przychodni?
Jeśli lekarz odmawia przyjęcia pacjenta bezpośrednio w placówce, mimo tego, że w danej sytuacji pacjent ma do tego prawo, można poinformować o tym fakcie Telefoniczną Informację Pacjenta działającą pod numerem 800190590.
Jak lepiej zabezpieczyć swoją pocztę lub konto w social mediach? Martyna Kowalska
Kiedy jedynym wyjściem jest teleporada?
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, teleporada jest właściwą formą wówczas, gdy istnieje podejrzenie, że pacjent jest zakażony koronawirusem.
Tele porada wystarczy także w sytuacji, w której potrzebujemy leków niezbędnych do kontynuacji leczenia, a lekarz posiada naszą dokumentację medyczną wraz z historią choroby oraz przepisywanymi dotąd medykamentami.
Zdalna forma kontaktu z lekarzem sprawdzi się także w przypadku zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, które są kontynuacją wcześniejszego zlecenia. Również i tutaj warunkiem jest dostęp lekarza do dokumentacji medycznej konkretnego pacjenta.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.