Uwaga! Zmieniają się zasady korzystania z porad lekarskich

16 marca 2021 roku zmieniły się zasady korzystania z porad w POZ, czyli w podstawowej opiece lekarskiej. W jakim przypadku możemy skorzystać z wizyty w przychodni, a kiedy możemy liczyć wyłącznie na teleporadę?

Uwaga! Zmieniają się zasady korzystania z porad lekarskich
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 marca 2021

Czy zamiast teleporady mogę iść do przychodni?

Na stronie pacjent.gov.pl wyraźnie wskazano, że lekarz rodzinny nie może poza kilkoma, określonymi sytuacjami,ograniczyć się wyłącznie do teleporady. Co do zasady, w większości przypadków, to pacjent wybiera formę wizyty, i jeśli chce przyjść do przychodni, ma do tego prawo. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach lekarz może ograniczyć się jedynie do zdalnego wsparcia.

Od 15 marca kolejne województwa z lockdownemOd 15 marca kolejne województwa z lockdownemAnna Malinowska

Kiedy wizyta w przychodni?

Zgodnie z przyjętymi zasadami, lekarz pierwszego kontaktu nie ma prawa odmówić bezpośredniej wizyty pacjentowi, gdy ten nie wyraża zgody na teleporadę. To samo dotyczy braku zgody prawnego opiekuna, na przykład w przypadku osób małoletnich. Warto dodać, że w przypadku dzieci młodszych niż 6 lat, teleporada w ogóle nie powinna wchodzić w grę (wyjątkiem są wizyty kontrolne).

Bezpośrednia wizyta jest także wskazana w przypadku osób cierpiących na przewlekłą chorobę, oraz u których nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia lub pojawiły się nowe objawy chorobowe.

Teleporada nie jest wystarczająca w każdym przypadku, w którym istnieje podejrzenie, że pacjent zachorował na nowotwór.

Bezpośrednia wizyta jest także konieczna w przypadku pierwszej porady u lekarza, który został wskazany w deklaracji wyboru.

Co zrobić jeśli lekarz nie chce przyjąć pacjenta w przychodni?

Jeśli lekarz odmawia przyjęcia pacjenta bezpośrednio w placówce, mimo tego, że w danej sytuacji pacjent ma do tego prawo, można poinformować o tym fakcie Telefoniczną Informację Pacjenta działającą pod numerem 800190590.

Jak lepiej zabezpieczyć swoją pocztę lub konto w social mediach?Jak lepiej zabezpieczyć swoją pocztę lub konto w social mediach? Martyna Kowalska

Kiedy jedynym wyjściem jest teleporada?

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, teleporada jest właściwą formą wówczas, gdy istnieje podejrzenie, że pacjent jest zakażony koronawirusem.

Tele porada wystarczy także w sytuacji, w której potrzebujemy leków niezbędnych do kontynuacji leczenia, a lekarz posiada naszą dokumentację medyczną wraz z historią choroby oraz przepisywanymi dotąd medykamentami.

Zdalna forma kontaktu z lekarzem sprawdzi się także w przypadku zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, które są kontynuacją wcześniejszego zlecenia. Również i tutaj warunkiem jest dostęp lekarza do dokumentacji medycznej konkretnego pacjenta.

Teleporada wystarczy także w przypadku ubiegania się o zaświadczenie o stanie zdrowia. Może mieć także zastosowanie w przypadku małych pacjentów, którzy nie ukończyli 6. roku życia, muszą skorzystać z ustalonej przez lekarza porady kontrolnej. Oczywiście jeśli nie musi ona polegać na fizycznym badaniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Egzamin zawodowy 2021 – jak zdać?
Edukacja

Egzamin zawodowy 2021 – jak zdać?

Trwa letnia sesja egzaminów zawodowych i to w aż trzech formułach 2012, 2017 oraz 2019. Co trzeba zrobić i ile punktów trzeba zdobyć, by zdać egzamin. Kiedy otrzymam dokumenty potwierdzające zdany...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!