Uwaga! Zmieniają się zasady korzystania z porad lekarskich

16 marca 2021 roku zmieniły się zasady korzystania z porad w POZ, czyli w podstawowej opiece lekarskiej. W jakim przypadku możemy skorzystać z wizyty w przychodni, a kiedy możemy liczyć wyłącznie na teleporadę?

Uwaga! Zmieniają się zasady korzystania z porad lekarskich
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 marca 2021

Czy zamiast teleporady mogę iść do przychodni?

Na stronie pacjent.gov.pl wyraźnie wskazano, że lekarz rodzinny nie może poza kilkoma, określonymi sytuacjami,ograniczyć się wyłącznie do teleporady. Co do zasady, w większości przypadków, to pacjent wybiera formę wizyty, i jeśli chce przyjść do przychodni, ma do tego prawo. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach lekarz może ograniczyć się jedynie do zdalnego wsparcia.

Od 15 marca kolejne województwa z lockdownemOd 15 marca kolejne województwa z lockdownemAnna Malinowska

Kiedy wizyta w przychodni?

Zgodnie z przyjętymi zasadami, lekarz pierwszego kontaktu nie ma prawa odmówić bezpośredniej wizyty pacjentowi, gdy ten nie wyraża zgody na teleporadę. To samo dotyczy braku zgody prawnego opiekuna, na przykład w przypadku osób małoletnich. Warto dodać, że w przypadku dzieci młodszych niż 6 lat, teleporada w ogóle nie powinna wchodzić w grę (wyjątkiem są wizyty kontrolne).

Bezpośrednia wizyta jest także wskazana w przypadku osób cierpiących na przewlekłą chorobę, oraz u których nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia lub pojawiły się nowe objawy chorobowe.

Teleporada nie jest wystarczająca w każdym przypadku, w którym istnieje podejrzenie, że pacjent zachorował na nowotwór.

Bezpośrednia wizyta jest także konieczna w przypadku pierwszej porady u lekarza, który został wskazany w deklaracji wyboru.

Co zrobić jeśli lekarz nie chce przyjąć pacjenta w przychodni?

Jeśli lekarz odmawia przyjęcia pacjenta bezpośrednio w placówce, mimo tego, że w danej sytuacji pacjent ma do tego prawo, można poinformować o tym fakcie Telefoniczną Informację Pacjenta działającą pod numerem 800190590.

Jak lepiej zabezpieczyć swoją pocztę lub konto w social mediach?Jak lepiej zabezpieczyć swoją pocztę lub konto w social mediach? Martyna Kowalska

Kiedy jedynym wyjściem jest teleporada?

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, teleporada jest właściwą formą wówczas, gdy istnieje podejrzenie, że pacjent jest zakażony koronawirusem.

Tele porada wystarczy także w sytuacji, w której potrzebujemy leków niezbędnych do kontynuacji leczenia, a lekarz posiada naszą dokumentację medyczną wraz z historią choroby oraz przepisywanymi dotąd medykamentami.

Zdalna forma kontaktu z lekarzem sprawdzi się także w przypadku zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, które są kontynuacją wcześniejszego zlecenia. Również i tutaj warunkiem jest dostęp lekarza do dokumentacji medycznej konkretnego pacjenta.

Teleporada wystarczy także w przypadku ubiegania się o zaświadczenie o stanie zdrowia. Może mieć także zastosowanie w przypadku małych pacjentów, którzy nie ukończyli 6. roku życia, muszą skorzystać z ustalonej przez lekarza porady kontrolnej. Oczywiście jeśli nie musi ona polegać na fizycznym badaniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!