Jak lepiej zabezpieczyć swoją pocztę lub konto w social mediach?

Login, hasło… i to wszystko. Co raz więcej świadomych konsumentów cyfrowych rezygnuje z takiej prostej weryfikacji w przypadku dostępu do swoich kont pocztowych lub w mediach społecznościowych. Większość ekspertów, na pytanie „Jak lepiej zabezpieczyć swoją pocztę lub konto w social mediach” daje jedną receptę: weryfikacja dwu- lub wieloskładnikowa.

Jak lepiej zabezpieczyć swoją pocztę lub konto w social mediach?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 marca 2021

Co to jest MFA?

MFA do skrót od angielskiego określenia Multi-Factor Authentication, które oznacza „uwierzytelnianie wieloskładnikowe”. Jedną z odmian takiego zabezpieczenia, która obecnie jest najpopularniejsza jest 2FA, czyli Two-Factor Authentication (uwierzytelnienie dwuskładnikowe). W opinii specjalistów od cyberbezpieczeństwa to aktualnie najlepsze rozwiązanie, które potencjalnym złodziejom tożsamości bądź dostępów do kont może pokrzyżować plany.

Najprościej rzecz biorąc nawet jeśli cyberoszust złamie nasze hasło… i tak się nie dostanie do naszego konta, bowiem przebrnięcie przez drugą (i ewentualnie kolejną weryfikację) będzie mocno utrudnione.

Jak działa podwójna weryfikacja?

Nawet sami nie wiemy, że często z niej korzystamy – nawet jeśli nie znamy terminu MFA czy 2FA. Ostatnio na stronach rządowych pojawiło się ciekawe porównanie takiej możliwości do logowania do usług bankowych, gdzie obligatoryjnie oprócz hasła wpisywanego na stronie musimy użyć ciągu znaków przesłanego wiadomością SMS. To właśnie nic innego jak 2FA!

Dokładnie na tej samej zasadzie, może działać nasz dostęp do poczty, czy konta na facebooku pod warunkiem, że skorzystamy z takiej możliwości zabezpieczenia.

Czy podwójna weryfikacja na maila jest przydatna?

Podwójna weryfikacja przy logowaniu na swoją prywatną skrzynkę mailową, profil na facebooku czy twitterowe konto jest nie tylko przydatna, ale może okazać się zbawienna dla naszej prywatności.

Warto wejść w ustawienia i sprawdzić jakie możliwości zaproponuje nam system. Zazwyczaj cały proces ustawienia takiego zabezpieczenia trwa  mniej niż trzy minuty. Może się jednak okazać, że będzie to najlepiej zainwestowany czas w wirtualnej przestrzeni. Możemy pożałować, że nie skorzystaliśmy z takiej opcji, jeśli okaże się, że za jakiś czas cyberprzestępca złamie jedyne hasło i przejmie nasze konto.

Dlaczego warto korzystać z MFA?

Wystarczy pomyśleć jakie dane o nas samych posiadamy na różnego rodzaju kontach. W jednym miejscu może być poczta zawierająca korespondencje z kilku lat, gdzieś indziej będzie to biblioteka ze zdjęciami z dzieciństwa naszych dzieci, a konto na fb to z kolei brama do całej społeczności naszych znajomych. Mówimy zatem o szczególnie osobistych danych oraz usługach, które nie powinny nigdy znaleźć się w niewłaściwych rękach.

Jak chronić konto na fb przed domownikami?

Przeglądając fora bez problemu spotkamy pytania jak chronić dostęp do poczty czy mediów społecznościowych przed wścibskimi domownikami – bratem, siostrą a czasami… współmałżonkiem. Tu również receptą jest podwójna weryfikacja. Nawet jeśli, ktoś pozna nasze hasło, nie zaloguje się, jeśli nie wpisze kodu SMS, który zostanie przesłany przez system w momencie logowania. 

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!