Polskie spółki w duchu digitalizacji? Katowicka Provema staje się wyznacznikiem trendów

Doświadczenia pandemii to nie tylko zapaść w wielu obszarach gospodarki, ale również bardzo poważna próba dla branż przyszłości. Taką też jest krajowy fintech, który bardzo dokładnie odrobił lockdownową lekcję. Dlaczego przyszłość rynku zależy w głównej mierze od polskich graczy ze świata finansów i technologii?

Polskie spółki w duchu digitalizacji? Katowicka Provema staje się wyznacznikiem trendów
  • Bartosz Tomczyk
  • /
  • 17 marca 2021

Świat krok do tyłu, a Europa w kierunku sieci

Według raportów CB Insights pandemia sprowadziła globalny rynek fintechów do poziomu sprzed 4 lat, więc roku 2017, kiedy to sektor dopiero raczkował w świadomości potencjalnych inwestorów. Warto jednak pamiętać, że koronawirus przyczynił się wyłącznie do spowolnienia tempa inwestycji w start-upy, a wyjątkowo stabilnie trzymały się dojrzalsze przedsiębiorstwa.

Te z kolei szybko przystosowały się do nowej rzeczywistości za sprawą dynamicznej digitalizacji. Najbardziej odczuwalnym trendem w czasie początkowych lockdownów była właśnie cyfryzacja przedsiębiorstw.

Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że tylko duńskie firmy aż w 67,7 proc. deklarowały zwiększenie istoty nowych technologii nie tylko w obliczu pandemii, ale również w dłuższej perspektywie. Średnia unijna z kolei wynosi 50,4 proc. Jak w zestawieniu sytuuje się region Europy Środkowo-Wschodniej? W kontekście rodzimego rynku możemy mówić o sporych zmianach za sprawą inwestycji w LoanByLink spółki Provema.

Centrum nieco wolniej. Polski rynek z ogromną szansą

Niestety pod kreską ponownie znalazły się kraje środkowo-wschodnie (z wyjątkiem Węgier i Litwy). Rekordowo niski wskaźnik nastroju na digitalizację ma Słowacja (18 proc.) i Estonia (18,6 proc.), choć na tym tle o wiele lepiej wypada Polska z 9. najniższą pozycją w Unii (43,8 proc.). Obawy? Kolejne rozwarstwienie już nie tylko pomiędzy regionami w danym kraju, ale również pogłębienie różnic w kwestii cyfryzacji oraz wprowadzania innowacji w całej strukturze unijnej.

Sporo nadziei daje jednak rozwój fintechów w kontekście ostatnich wydarzeń w strukturach Provemy. Jak przekazuje Bartosz Tomczyk, członek rady nadzorczej spółki, fintech otrzymał 30 mln zł kapitału za sprawą objęcia 20-procentowego pakietu udziałów przez CC922 FIZAN i Tomasza Filipiaka (Philipiak Milano Sp. z o.o.).

— Środki zostaną przeznaczone na m.in. rozwój LoanByLink oraz stworzenie aplikacji mobilnej. Chcemy, aby klient pobierał aplikację, która nie tylko będzie służyć do zarządzania finansami, ale również dzielenia płatności, np. w restauracji. Przewidujemy także automatyzację comiesięcznych płatności za media — wyjaśnia Bartosz Tomczyk z Provemy.

Provema rozszerzy obecność na rynkach zagranicznych

Fintech wykorzystał wszystkie trendy, które pandemia jeszcze mocniej zarysowała w świadomości konsumentów, a więc wsparcie e-commerce oraz digitalizację usług i postępującą popularność bankowości mobilnej. Jak zaznacza Bartosz Tomczyk, teraz Provema chce pogłębiać swoją obecność na rynkach zagranicznych. Tym razem, spółka ma w planach ekspansję na rynek wschodni i południowy.

— Kapitał inwestorski wykorzystamy również do rejestracji oraz rozwoju spółki na terenie Ukrainy, oraz Chorwacji. Tam skupimy się na pracy z naszą ofertą oraz LoanByLink całkowicie od podstaw. Swoją obecność na tych rynkach zainaugurujemy jeszcze w tym roku — podaje Bartosz Tomczyk z fintechu Provema.

Provema działa już w Hiszpanii oraz na Litwie. Kolejne plany spółki to uzyskanie licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP) oraz e-money na rynku litewskim, która pozwoli fintechowi na wydawanie pieniądza elektronicznego oraz świadczenia z nim związanych usług komercyjnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

O autorze

Bartosz Tomczyk

Bartosz Tomczyk

Przewodniczący Rady Nadzorczej polskiego fintech’u Provema

Czy ten artykuł był przydatny?

Pierwszy telefon komórkowy dla dziecka
Dziecko

Pierwszy telefon komórkowy dla dziecka

Nie ma statystyk dotyczących średniego wieku dzieci, w którym trafiają do ich kieszeni pierwsze telefony komórkowe. Często są one rejestrowane na ich rodziców (także w ofertach pre-paidowych)....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!