Jak zarejestrować się na test na COVID przez internet?

Każda osoba, która czuje się źle oraz podejrzewa, że mogła zarazić się koronawirusem, ma możliwość zdalnego umówienia się na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przez internet – Informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak zarejestrować się na test na COVID przez internet? — Podpowiadamy.

Jak zarejestrować się na test na COVID przez internet?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 marca 2021

Zapisy na test COVID-19

Osoba, która poczuła się gorzej oraz ma powody, by martwić się o zakażenie koronawirusem, w pierwszej kolejności powinna wejść na stronę rejestracyjną z formularzem

Jedyne co musimy zrobić, to odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących m.in. naszego samopoczucia i stanu zdrowia. Na podstawie naszych odpowiedzi system zdecyduje, czy zakwalifikuje nas automatycznie na test w kierunku SARS-CoV-2. Jeśli odpowiedź będzie brzmiała „tak” — pacjent otrzyma zlecenie na wykonanie testu z konkretną datą. Jak zachwala NFZ „to nowe, duże udogodnienie dla pacjentów”.

Kto może wypełnić formularz na test COVID-19?

Zgodnie z regulaminem, formularz kwalifikujący do testu w kierunku SARS-CoV-2 mogą wypełnić jedynie pełnoletnie osoby, które „zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia się koronawirusem”.

Jak wypełnić formularz na test COVID-19?

Przede wszystkim warto wypełnić ankietę zgodnie z prawdą i w sytuacji, w której rzeczywiście czujemy się źle, lub mogliśmy być narażeni na kontakt z osobą chorującą na COVID-19. Jeśli system zakwalifikuje nas na test, skontaktuje się z pacjentem konsultant Domowej Opieki Medycznej.

Nie jest istotne, w jaki dzień wypełnimy formularz. Konsultanci pracują przez cały tydzień, także w soboty i niedziele od 8:00 do 18:00.  Jeżeli ankietę wypełnimy po godzinie 18:00, na jego rozpatrzenie poczekamy do następnego dnia rano.

Formularz w internecie a zlecenie na test COVID-19

Jeśli otrzymamy zlecenie na test, na podany przez nas numer telefonu komórkowego powinien przyjść SMS wygenerowany przez system eKolejka. Znajdzie się w nim propozycja miejsca oraz godziny przeprowadzenia badania. To dobry sposób na uniknięcie kolejki w punkcie wymazowym.

Jeśli nie pojawimy się w wyznaczonym miejscu i czasie, możemy skorzystać z innego punktu pobrań. Musimy się jednak liczyć z obowiązkową kolejką.

Jak sprawdzić wynik testu na COVID-19?

Wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 można sprawdzić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

Test na COVID-19 a kwarantanna

Pamiętajmy, że zlecenie na test oznacza, że osoba na niego skierowania z automatu jest obejmowana kwarantanną. Jeśli wynik okaże się pozytywny, wówczas kwarantanna zostanie zamieniona na izolację domową. Tylko negatywny wynik zwalania pacjenta z obowiązkowej kwarantanny. Warto o tym pamiętać!

Ponadto, jeśli wynik testu okaże się pozytywny, należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który zdecyduje o dalszym leczeniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co Polska kupuje od Rosji?
Aktualności

Co Polska kupuje od Rosji?

Z przedstawionych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska danych wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polska sprowadziła z Rosji 377,2 tysiąca ton płynnego gazu LPG. Jak wygląda oficjalne stanowisko...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!