Opieka medyczna w czasie Wielkanocy

Składając sobie życzenia, szczególnie teraz życzymy sobie „zdrowych świąt”. Może się jednak zdarzyć, że z jakiegoś powodu (niekoniecznie koronawirusa), będziemy potrzebowali pomocy lekarskiej. Jak będzie wyglądała opieka medyczna w czasie Wielkanocy? Sprawdziliśmy aktualne wytyczne Narodowego Funduszu Zdrowia.

Opieka medyczna w czasie Wielkanocy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 kwietnia 2021

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna 2021

Osoby, które w czasie świąt będą potrzebowały pomocy medycznej mogą skorzystać z punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Tu zasady nie ulegają zmianom, bowiem tego typu miejsca w dni wolne od pracy są czynne przez całą dobę.

Oczywiście wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta, który chce skorzystać z porady w takim punkcie. Konsultacja z lekarzem może więc przybrać formę tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim, teleporady lub wizyty domowej.

Są ustalone procedury na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem. W takim przypadku, lekarz może skierować pacjenta na test w kierunku wykrycia SARS-CoV-2 – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od kiedy ruszają deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?Od kiedy ruszają deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?Anna Malinowska

Test COVID-19 w czasie świąt

Osoby, które podejrzewają u siebie COVID-19 mogą uzyskać zlecenie wykonania testu poprzez internetowy formularz znajdujący się na stronie gov.pl/dom. Bezpośredni dostęp do formularza online jest dostępny pod tym linkiem.

Formularz jest stworzony na zasadzie ankiety, która zawiera kilka pytań m.in. na temat objawów, kontaktów z osobami zakażonymi itp. W zależności od tego, jakie odpowiedzi udzielimy, system automatycznie zakwalifikuje nas (lub nie) do testu, oceniając tym samym ryzyko zarażenia.

Jeśli na podstawie naszych odpowiedzi system zakwalifikuje nas do testu, można zapisać się na badanie wymazowe przez internet, jednak do tego potrzebny jest profil zaufany. Można też zamówić rozmowę z konsultantem Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej, który zleci badanie na nasze nazwisko.

Gdzie wykonać test COVID-19 w czasie świąt?

Jeżeli otrzymamy skierowanie na test w kierunku SARS-CoV-2 w czasie świąt, nie musimy czekać.  Wymaz można wykonać za darmo w 636 punktach na terenie całej Polski. Jak zapowiada NFZ będą one czynne również w Wielkanoc.

Jeśli badanie zostanie zlecone, na podany numer telefonu komórkowego powinna przyjść wiadomość SMS z systemu eKolejka, z wyznaczonym terminem i miejscem wykonania badania, oczywiście jak najbliżej miejsca zamieszkania. Wiadomość będzie zawierała także link do Indywidualnej Strony Pacjenta. Wszystko po to, by zaakceptować bądź odrzucić wskazany termin lub miejsce i dokonać dogodnych zmian.

Zasady kwarantanny wjazdowej od 30.03.2021 r.Zasady kwarantanny wjazdowej od 30.03.2021 r.Mikołaj Frączak

Pomoc na SOR

Jeśli doszło do nagłego zagrożenia zdrowia bądź życia, pomoc można znaleźć na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym lub Izbie Przyjęć. Pamiętajmy jednak, że ze względu na trwającą pandemię, jeżeli podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem powinniśmy wcześniej zgłosić swoje objawy, jeszcze przed kontaktem z personelem SOR lub Izby Przyjęć.

Pomoc pogotowia ratunkowego w okresie świąt

W każdej bezpośredniej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, trzeba zadzwonić po pogotowie na numer 999 lub 112. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, należy poinformować dystrybutora, jeśli mamy podejrzenie zakażenia koronawirusem. Chodzi przecież o bezpieczeństwo ratowników medycznych, którzy obecnie są tak bardzo potrzebni.

Co przestępcy mogą zrobić z moim zdjęciem na portalu społecznościowym?Co przestępcy mogą zrobić z moim zdjęciem na portalu społecznościowym? Martyna Kowalska

Co to jest Telefoniczna Informacja Pacjenta?

Przez cały czas, także w okresie świątecznym można skorzystać z infolinii 800 190 590. Wybierając ten numer uzyskamy połączenie z konsultantami Telefonicznej Informacji Pacjenta, którzy za darmo i przez całą dobę przekazują niezbędne informacje o tym jak postępować, jeśli podejrzewamy u siebie COVID-19.

Pod tym numerem uzyskamy także informacje dotyczące najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub jak skontaktować się z SOR lub Izbą przyjęć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2025 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.