Możliwości wsparcia osób niepełnosprawnych 2021

Program świadczeń medycznych NFZ adresowanych do osób niepełnosprawnych będzie kontynuowany, zapowiada resort rodziny. Na ten cel ma zostać skierowanych 50 mln złotych. Jakie są możliwości wsparcia osób niepełnosprawnych w 2021 roku? Co wchodzi w skład programów finansowanych z Funduszu Solidarnościowego?

Możliwości wsparcia osób niepełnosprawnych 2021
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 kwietnia 2021

Świadczenia medyczne NFZ dla osób niepełnosprawnych

Jak informuje ministerstwo rodziny i polityki społecznej, program „Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na lata 2020-2021” jest adresowany do osób, które wymagają rehabilitacji leczniczej. Muszą one posiadać orzeczenie o lekkiej lub umiarkowanej niepełnosprawności, bądź tzw. orzeczenie równoważne. W programie została jednak wprowadzona bariera wiekowa. Mogą z niego skorzystać osoby, które ukończyły już 16. rok życia.

Dzięki programowi rozdysponowane zostaną dodatkowe środki na leczenie osób niepełnosprawnych. W ocenie resortu powinno przełożyć się to na większą skuteczność prowadzonej rehabilitacji oraz łatwiejszy dostęp do świadczeń, na co, jak powszechnie wiadomo, często narzekają osoby wymagające takiego wsparcia.

Środki z Funduszu Solidarnościowego na rehabilitację

„Rehabilitacja lecznicza pozwala zmniejszyć bariery ograniczające codzienne życie osób niepełnosprawnych. Podnosi sprawność fizyczną i psychiczną, a nawet pozwala odzyskać ich pełną formę. Dzięki niej osoby niepełnosprawne podejmują lub utrzymują swoją aktywność społeczną i zawodową, na przykład rozpoczynając lub kontynuując naukę, lub pracę” – powiedziała cytowana w komunikacie, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej? Jan Wróblewski

Chodzi przede wszystkim o wsparcie osób borykających się niepełnosprawnościami w osiągnięciu najpełniejszej aktywności w różnych obszarach życia społecznego. W przypadku osób, które wymagają wsparcia instytucji takich jak domy pomocy społecznej czy centra pomocy rodzinie, priorytetem jest powrót do ich samodzielności.

Fundusz Solidarnościowy a polityka społeczna

Resort odpowiedzialny za politykę społeczną w Polsce w ramach Funduszu Solidarnościowego prowadzi także inne programy adresowane do osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich można wymienić „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, program opieki wytchnieniowej czy zapewnienie osobom niepełnosprawnym pomocy „asystenta”. Gros z tych działań jest realizowanych poprzez organizacje pozarządowe, które specjalizują się w tego typu pomocy.

Środki na pomoc osobom niepełnosprawnym 2021

Zgodnie z danymi z budżetu państwa na rok 2021 na rządowe i resortowe programy adresowane do osób niepełnosprawnych przeznaczono kwotę 530 mln złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!