Od 1 maja 2021 r. ZIP przechodzi do historii. Zastąpi go Internetowe Konto Pacjenta

Od 1 maja Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) przejdzie do historii. Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowa, jego użytkownicy będą mogli korzystać wyłącznie z Internetowego Konta Pacjenta, czyli IKP.

Od 1 maja 2021 r. ZIP przechodzi do historii. Zastąpi go Internetowe Konto Pacjenta
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 kwietnia 2021

Czym był Zintegrowany Informator Pacjenta?

Historia ZIP, czyli Zintegrowanego Konta Pacjenta, wcale nie jest tak odległa. Najpierw w 2013 roku uruchomiono tzw. eWUŚ tj. Elektroniczną Weryfikację Uprawnień Świadczeniobiorców, która była dedykowana dla lekarzy oraz placówek takich, jak przychodnie, czy szpitale w celu potwierdzenia prawa do ubezpieczenia zdrowotnego.

Kolejnym krokiem był ZIP, czyli Zintegrowany Informator Pacjenta, który był już portalem adresowanym dla pacjentów i pozwalał np. przeglądać dotychczasową historię świadczeń medycznych, które zostały sfinansowane przez NFZ. A zatem jedną z jego funkcji było sprawdzenie Rejestru Usług Medycznych, czy przypadkiem na dane nazwisko nie przeprowadzono fikcyjnych świadczeń finansowanych przez państwo.

Możliwości wsparcia osób niepełnosprawnych 2021Możliwości wsparcia osób niepełnosprawnych 2021Martyna Kowalska

Co to jest Internetowe Konto Pacjenta

Już wiadomo, że funkcjonalności ZIP zostały przejęte przez Internetowe Konto Pacjenta, które ostatecznie już 1 maja zastąpi ZIP. Jak zaznacza NFZ, to nowoczesne narzędzie, które ułatwia pacjentom wygodne korzystanie z cyfrowych usług i porządkuje informacje o stanie zdrowia w jednym miejscu. Dotychczas wiele danych było rozproszonych, teraz dostęp do nich będzie możliwy z jednego adresu.

Każda osoba może bezpłatnie założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Potrzebny jest jedynie PESEL. Dostęp do IKP możliwy jest przez rządową stronę internetową www.pacjent.gov.pl. Inną ścieżką dostępu do państwowego systemu jest aplikacja mobilna mojeIKP, którą można pobrać nieodpłatnie ze sklepów z oprogramowaniem na telefony czy tablety.

Logowanie do IKP

Aby poprawnie zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, należy najpierw z poziomu przeglądarki wejść na stronę www.pacjent.gov.pl/. Istnieją trzy drogi zalogowania do systemu. Po pierwsze, użytkownicy wspomnianego systemu ZIP mogą skorzystać z nazwy użytkownika i hasła stosowanego w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Drugą metodą jest użycie profilu zaufanego lub e-dowodu (są wydawane od 4 marca 2019 r.). Trzecim sposobem jest skorzystanie z bankowości elektronicznej iPKO, Inteligo, Pekao S.A. lub Banków Spółdzielczych.

Możliwości wsparcia osób niepełnosprawnych 2021Możliwości wsparcia osób niepełnosprawnych 2021Martyna Kowalska

Nie pamiętam hasła do ZIP

Zintegrowany Informator Pacjenta jest stopniowo wygaszany. Niestety, osoby, które posiadały konto w ZIP, ale nie pamiętają loginu lub hasła do niego, nie będą mogły już odzyskać tych elementów. Mogą jednak skorzystać z dwóch pozostałych form logowania, przedstawionych w poprzednim wątku.

Jakie możliwości daje Internetowe Konto Pacjenta?

Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta, daje szereg możliwości oraz dostęp do wielu ważnych danych.

Z pomocą IKP można otrzymać e-receptę za pośrednictwem SMS lub poczty elektronicznej. Wystarczy podać swój numer telefonu lub adres mailowy. Istnieje także możliwość wykupienia leków z recepty w różnych aptekach, nie tracąc przy tym prawa do refundacji.

System pozwala także na udostępnienie bliskiej osobie, bądź swojemu lekarzowi informacji o stanie zdrowia, w tym także historię przepisanych leków. IKP zawiera także dostęp do danych medycznych swoich dzieci, pod warunkiem, że nie ukończyły one jeszcze 18. roku życia.

Przywileje dla ozdrowieńców COVID. Zobacz, co się należyPrzywileje dla ozdrowieńców COVID. Zobacz, co się należy Michał Górecki

Funkcjonalność IKP

System pozwala także na odebranie kolejnej e-recepty bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim czy e-skierowania. Tą samą drogą można złożyć wniosek o wydanie EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, przydatnej podczas podróży po Unii Europejskiej.

IKP pozwala także na zdalne działania związane ze zmianą lekarza, pielęgniarki lub położnej, świadczących pomoc w ramach POZ.

IKP a test na koronawirusa

W tym samym systemie możemy także sprawdzić wynik testu na koronawirusa, oraz dowiedzieć się od kiedy powinna obowiązywać nas kwarantanna lub izolacja domowa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!