Znane są szczegóły rehabilitacji po przebyciu COVID-19
Znane są szczegóły kompleksowego planu rehabilitacji dla osób, które przeszły COVID-19, informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wiadomo już, że osoby zakwalifikowane do programu będą mogły liczyć na wsparcie lekarzy, pielęgniarek oraz psychologów. Na każdy dzień takiego leczenia NFZ zapłaci 188 złotych.

- Michał Górecki
- /
- 19 kwietnia 2021
Co to jest rehabilitacja postcovidowa?
Kilka tygodni temu pisaliśmy w Dzienniku Prawnym o zapowiedzianym przez ministra zdrowia programie rehabilitacji postcovidowej, z której teoretycznie mogą skorzystać setki tysięcy osób, które przeszły zakażenie koronawirusem i związane z nim komplikacje zdrowotne. NFZ przedstawił szczegóły tego rozwiązania, w tym także koszty, jakie przeznaczy fundusz na ratowanie zdrowia osób po chorobie COVID-19.
Jak informuje NFZ — „dzięki rehabilitacji pacjenci, którzy chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną” — napisano w komunikacie.
Jak skorzystać z programu rehabilitacji COVID-19?
Realizacja świadczeń dedykowanych osobom po przebytej chorobie COVID-19 będzie odbywała się na podstawie skierowania, wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Taki dokument będzie mógł zostać przygotowany dopiero po zakończeniu leczenia, mającego związek z zakażeniem koronawirusem.
Decyzja lekarza o wypisaniu skierowania musi zostać poprzedzona kilkoma badaniami takimi jak RTG klatki piersiowej wraz z opisem (wykonane już po zakończeniu leczenia ostrego przebiegu COVID-19), morfologia, badania OB oraz CRP. Wskazane jest także badanie elektrokardiografem (EKG) po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby.
Gdzie świadczenia z programu rehabilitacji COVID-19?
Zgodnie z przyjętymi zasadami, w realizację programu zaangażowane są placówki, które posiadają umowę z NFZ w zakresie świadczeń rehabilitacji leczniczej, zarówno w trybie stacjona ym jak i leczeniu w uzdrowiskach. Ponadto muszą się znajdować na specjalnym wykazie pomiotów, które udzielają świadczeń w związku z COVID-19.
Placówki uczestniczące w programie rehabilitacji postcovidowej muszą mieć do dyspozycji odpowiednią kadrę oraz posiadać niezbędne wyposażenie, które zapewni pacjentom najlepszą możliwą opiekę w trakcie leczenia.
Ile będzie trwała rehabilitacja postcovidowa?
Zgodnie z przyjętymi zasadami, kompleksowa rehabilitacja w ramach programu będzie trwała od dwóch do sześciu tygodni. Warunkiem skorzystania z takiej możliwości będzie dołączenie do programu w terminie maksymalnie 12 miesięcy, licząc od zakończenia zasadniczego leczenia na COVID-19.
Świadczenia w ramach rehabilitacji postcovidowej
Narodowy Fundusz Zdrowia wymienił na swojej stronie interntowej listę świadczeń, na jaką mogą liczyć uczestnicy programu rehabilitacyjnego. Są to (cytat za komunikatem NFZ):
1. kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu;
2. opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe;
3. inhalacje indywidualne (solankowe — haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia;
4. terenoterapia, treningi marszowe;
5. balneoterapia – według indywidualnych wskazań,
6. masaż – według indywidualnych wskazań;
7. hydroterapia, fizykoterapia – według indywidualnych wskazań;
8. treningi relaksacyjne;
9. edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia;
10. leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań;
11. wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.
NFZ informuje, że uczestnicy programy rehabilitacji postcovidowej mogą liczyć na przynajmniej 96 zabiegów oraz konsultacje z personelem medycznym. Dodatkowo będzie istniała możliwość profesjonalnej terapii psychologicznej.
Ile będzie kosztowała rehabilitacja postcovidowa?
Rehabilitacja dla osób, które przeszły COVID-19 będzie bezpłatna dla pacjentów zakwalifikowanych do programu. Koszty z nią związane pokryje NFZ, płacąc świadczeniodawcom po 188 złotych za każdy dzień. Pieniądze będą pochodziły ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, a także budżetu państwa, tj. z puli która leży w dyspozycji ministra zdrowia.
Szczegółowe zarządzenie prezesa NFZ w sprawie rehabilitacji postcovidowej dostępne jest tutaj.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.