Znane są szczegóły rehabilitacji po przebyciu COVID-19

Znane są szczegóły kompleksowego planu rehabilitacji dla osób, które przeszły COVID-19, informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wiadomo już, że osoby zakwalifikowane do programu będą mogły liczyć na wsparcie lekarzy, pielęgniarek oraz psychologów. Na każdy dzień takiego leczenia NFZ zapłaci 188 złotych.

Znane są szczegóły rehabilitacji po przebyciu COVID-19
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 kwietnia 2021

Co to jest rehabilitacja postcovidowa?

Kilka tygodni temu pisaliśmy w Dzienniku Prawnym o zapowiedzianym przez ministra zdrowia programie rehabilitacji postcovidowej, z której teoretycznie mogą skorzystać setki tysięcy osób, które przeszły zakażenie koronawirusem i związane z nim komplikacje zdrowotne. NFZ przedstawił szczegóły tego rozwiązania, w tym także koszty, jakie przeznaczy fundusz na ratowanie zdrowia osób po chorobie COVID-19.

Jak informuje NFZ — „dzięki rehabilitacji pacjenci, którzy chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną” — napisano w komunikacie.

Jak skorzystać z programu rehabilitacji COVID-19?

Realizacja świadczeń dedykowanych osobom po przebytej chorobie COVID-19 będzie odbywała się na podstawie skierowania, wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Taki dokument będzie mógł zostać przygotowany dopiero po zakończeniu leczenia, mającego związek z zakażeniem koronawirusem.

Decyzja lekarza o wypisaniu skierowania musi zostać poprzedzona kilkoma badaniami takimi jak RTG klatki piersiowej wraz z opisem (wykonane już po zakończeniu leczenia ostrego przebiegu COVID-19), morfologia, badania OB oraz CRP. Wskazane jest także badanie elektrokardiografem (EKG) po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby. 

Gdzie świadczenia z programu rehabilitacji COVID-19?

Zgodnie z przyjętymi zasadami, w realizację programu zaangażowane są placówki, które posiadają umowę z NFZ w zakresie świadczeń rehabilitacji leczniczej, zarówno w trybie stacjona ym jak i leczeniu w uzdrowiskach. Ponadto muszą się znajdować na specjalnym wykazie pomiotów, które udzielają świadczeń w związku z COVID-19.

Placówki uczestniczące w programie rehabilitacji postcovidowej muszą mieć do dyspozycji odpowiednią kadrę oraz posiadać niezbędne wyposażenie, które zapewni pacjentom najlepszą możliwą opiekę w trakcie leczenia.

Ile będzie trwała rehabilitacja postcovidowa?

Zgodnie z przyjętymi zasadami, kompleksowa rehabilitacja w ramach programu będzie trwała od dwóch do sześciu tygodni. Warunkiem skorzystania z takiej możliwości będzie dołączenie do programu w terminie maksymalnie 12 miesięcy, licząc od zakończenia zasadniczego leczenia na COVID-19.

Świadczenia w ramach rehabilitacji postcovidowej

Narodowy Fundusz Zdrowia wymienił na swojej stronie interntowej listę świadczeń, na jaką mogą liczyć uczestnicy programu rehabilitacyjnego. Są to (cytat za komunikatem NFZ):

1. kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu;

2. opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe;

3. inhalacje indywidualne (solankowe — haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia;

4. terenoterapia, treningi marszowe;

5. balneoterapia – według indywidualnych wskazań,

6. masaż – według indywidualnych wskazań;

7. hydroterapia, fizykoterapia – według indywidualnych wskazań;

8. treningi relaksacyjne;

9. edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia;

10. leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań;

11. wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

NFZ informuje, że uczestnicy programy rehabilitacji postcovidowej mogą liczyć na przynajmniej 96 zabiegów oraz konsultacje z personelem medycznym. Dodatkowo będzie istniała możliwość profesjonalnej terapii psychologicznej.

Ile będzie kosztowała rehabilitacja postcovidowa?

Rehabilitacja dla osób, które przeszły COVID-19 będzie bezpłatna dla pacjentów zakwalifikowanych do programu. Koszty z nią związane pokryje NFZ, płacąc świadczeniodawcom po 188 złotych za każdy dzień. Pieniądze będą pochodziły ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, a także budżetu państwa, tj. z puli która leży w dyspozycji ministra zdrowia.

Szczegółowe zarządzenie prezesa NFZ w sprawie rehabilitacji postcovidowej dostępne jest tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!