ZUS: COVID-19 nie jest głównym powodem zwolnień lekarskich
Zakażenie koronawirusem nie było głównym powodem zwolnień lekarskich w 2020 roku, informuje ZUS. Niepokoić może fakt lawinowego wzrostu zaświadczeń lekarskich, których powodem jest depresja. Tylko w ubiegłym roku odnotowano wzrost zwolnień z tego powodu o 21% (!) w ujęciu rocznym.
- Mikołaj Frączak
- /
- 26 kwietnia 2021
Ile wystawianych jest zwolnień lekarskich?
Trwająca pandemia nie odznaczyła się się szczególnie w statystykach zwolnień lekarskich w 2020 roku. Z podsumowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ubiegłym roku lekarze wypisali osobom ubezpieczonym 22,7 mln zwolnień, a to zaledwie o... 0,3% więcej niż w 2019 roku. Zaświadczenia wydano łącznie na 266,6 mln dni nieobecności w pracy. Oznacza to roczny wzrost dni absencji o 4,4%.
ZUS: Co się zmienia w tarczy antykryzysowej od 4 maja 2021?Martyna Kowalska
Przyczyny zwolnień lekarskich w Polsce
Jak wylicza ZUS, z powodu choroby własnej wystawionych było około 20,7 mln zwolnień. W 2020 roku najczęściej wystawiane były one w marcu i październiku. I choć łatwo powiązać te miesiące z czasem pierwszej i drugiej fali zachorowań na koronawirusa, pandemia nie była głównym powodem absencji Polaków w pracy.
17,5% zaświadczeń dotyczyło ciąży, porodu lub połogu, co łącznie dało 44,9 mln dni nieobecności w pracy. Na drugim miejscu znalazły się zdrowotne problemy z układem kostno-stawowym, mięśniowym lub tkanki łącznej – 16,1% zwolnień i 41,4 mln dni absencji pracowników. Podium schorzeń, które uniemożliwiały Polakom wykonywanie obowiązków służbowych były choroby układu oddechowego tj. 13,7% zaświadczeń i 35 mln dni poza pracą.
Na dalszych pozycjach znalazły się urazy, zatrucia oraz inne schorzenia wynikające z działania czynników zewnętrznych, które były powodem wypisania 11,8% zwolnień na 30,1 mln dni. Co dziesiąty chory (10,8%), któremu lekarz wystawił zaświadczenie borykał się z zaburzeniami natury psychicznej i zachowania, co przełożyło się na 27,7 mln dni poza miejscem pracy.
Jak informuje ZUS, najdłużej na chorobowym przebywały osoby w wieku 30-39 lat.
Zwolnienia lekarskie a COVID-19
ZUS obliczył, że zakażenia koronawirusem nie były główną przyczyną wystawianych zwolnień lekarskich. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda osoba, która otrzymała pozytywny wynik w kierunku SARS-CoV-2, brała od lekarza zwolnienie. I nie ma w tym nic dziwnego. Osoby z łagodnymi objawami lub przechodzące chorobę bezobjawowo, decydowały się na świadczenie pracy w trybie zdalnym ze swojego domu.
Nowe zasady postępowania karno-skarbowego od 1 maja 2021Martyna Kowalska
Kosztowny dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Nie zmienia to jednak faktu, że trwająca pandemia jest kosztowna dla państwowych funduszy. Jak zauważa prezes ZUS, Gertruda Uścińska, COVID-19 miał istotny wpływ na pogorszenie sytuacji funduszu chorobowego, który od przeszło dekady jest deficytowy. Wzrosły bowiem wydatki np. na dodatkowy zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek chorobowy związany z COVID-19, czy koniecznością odbycia kwarantanny.
Jakie koszty ponosi ZUS w związku z pandemią?
„Wydatki na zasiłki chorobowe związane z COVID-19 wyniosły w 2020 r. ok. 1,9 mld zł, a na dodatkowe zasiłki opiekuńcze – 2,6 mld zł. Stopień pokrycia wydatków na świadczenia pieniężne z funduszu chorobowego kwotą przypisu składek wyniósł niewiele ponad 50 proc.” — napisano w komunikacie ZUS.
Najczęściej zaświadczenia lekarskie w związku z trwającą pandemią wystawiano w województwach: śląskim (16,7% zwolnień), małopolskim (11,8%) oraz mazowieckim (11,7%). Najliczniejszą grupą wśród osób zakażonych koronawirusem, które korzystały ze zwolnienia były osoby w wieku 45-49 lat.
Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe zasady 2021Michał Górecki
Coraz więcej przypadków depresji
Bardzo pesymistyczne dane dotyczące zwolnień wiążą się z zachorowaniami na depresję. Z tego tytułu w 2020 roku lekarze wystawili 385,8 tys. zwolnień na łączną sumę 7,8 mln dni. Oznacza to wzrost liczby tego typu zaświadczeń o… 21,3% w porównaniu z 2019 rokiem. Prawie połowa tego typu diagnoz dotyczyła pacjentów w wieku 35-49 lat.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.