Rehabilitacja postcovidowa także w domu pacjenta

Wizyty oraz zabiegi fizjoterapeutyczne świadczone w domu pacjenta wejdą w skład programu rehabilitacji postcovidowej – poinformowało ministerstwo zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak dotąd do realizacji świadczeń dla osób, które mają powikłania po zakażeniu koronawirusem, zgłosiło się ponad 100 placówek medycznych.

Rehabilitacja postcovidowa także w domu pacjenta
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 kwietnia 2021

Czy rehabilitacja po COVID-19 będzie możliwa w domu pacjenta?

Nie tylko w placówkach służby zdrowia oraz uzdrowiskach, ale również domach pacjenta będzie świadczona rehabilitacja postcovidowa – poinformowało w komunikacie ministerstwo zdrowia. Wcześniejsze informacje na ten temat nie obejmowały świadczeń domowych.

Program został uruchomiony po to, by osoby, które przeszły COVID-19 i mają w związku z tym różnego rodzaju powikłania, mogły odzyskać pełną sprawność. Jedyną drogą do poprawy stanu zdrowia jest często profesjonalna rehabilitacja obejmująca różne świadczenia medyczne.

Czy wrócą wycieczki po zakładach pracy? Przedsiębiorcy martwią się o bezpieczeństwoCzy wrócą wycieczki po zakładach pracy? Przedsiębiorcy martwią się o bezpieczeństwoMichał Górecki

Kto płaci za rehabilitację postcovidową?

„Rehabilitacja postcovidowa będzie finansowana przez NFZ. W jej ramach pacjenci będą mieć zapewnione także wsparcie psychologiczne” — powiedział p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Szczegółowo na temat proponowanych świadczeń oraz wyceny leczenia pacjentów zakwalifikowanych do takiej pomocy, skalkulowanej przez NFZ, pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj. Jak wynika z informacji przedstawionej przez Fundusz, obecnie zgłosiło się ponad 100 placówek medycznych, które będą prowadziły rehabilitację w trybie stacjonarnym oraz leczeniu uzdrowiskowym.

Ambulatoryjna rehabilitacja postcovidowa

Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiedział także uruchomienie ambulatoryjnej rehabilitacji postcovidowej. To oznacza, że część świadczeń będzie mogła być prowadzona np. w gabinetach fizjoterapii oraz w domu pacjenta. Zgodnie z założonym harmonogramem będzie ona trwała maksymalnie sześć tygodni.

Od maja nowe etykiety na oponachOd maja nowe etykiety na oponachMichał Górecki

Kto może skorzystać z rehabilitacji postcovidowej?

NFZ przypomina, że osoby, potrzebujące rehabilitacji postcovidowej, świadczonej w trybie stacjonarnym, uzdrowiskowym czy ambulatoryjnym, będą musiały uzyskać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ważne jest, by było ono wystawione najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu leczenia choroby COVID-19.

„Specjaliści szacują, że wielu pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne” — napisano w komunikacie ministerstwa zdrowia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!