Od 4 maja firmy mogą zgłaszać się do szczepień pracowników

Od 4 maja na stronach internetowych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zakłady pracy będą mogły zgłaszać swoją gotowość do przeprowadzania szczepień pracowników – poinformowało ministerstwo rozwoju. Procedura będzie polegała na wypełnieniu specjalnego formularza.

Od 4 maja firmy mogą zgłaszać się do szczepień pracowników
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 kwietnia 2021

Jak przeprowadzić szczepienia w zakładzie pracy?

Zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez rząd w konsultacji ze środowiskiem pracodawców, do programu szczepień będzie mogła się zgłosić zarówno pojedyncza firma, jak również ich grupa, pod warunkiem, że mieszczą się one w tym samym budynku lub działają w tej samej strefie przemysłowej. Możliwe jest także wspólne szczepienie dla pracowników w ramach jednej grupy kapitałowej, zespołu podwykonawców głównego zgłaszającego się podmiotu etc. Chodzi o to, by maksymalnie uprościć procedurę w taki sposób, by można ją było przeprowadzić np. w jednym miejscu, lub przeprowadzić kampanię informacyjną i uprościć logistykę.

MZ: od 2030 roku wszystkie ambulanse będą żółteMZ: od 2030 roku wszystkie ambulanse będą żółteMartyna Kowalska

Szczepienia pracowników i studentów

Przepisy dopuszczają także organizację szczepień obejmujących osoby w ramach jednego samorządu zawodowego lub stowarzyszenia branżowego. Dzięki temu jedna akcja będzie mogła dotrzeć do dużego grona osób. Dodatkowo, do programu mogą włączyć się szkoły wyższe, by objąć szczepieniami pracowników oraz studentów, pod warunkiem ukończenia przez nich 18 lat.

Szczepienia w firmie – formularz

Każdy zakład pracy, który chce włączyć się do Narodowego Programu Szczepień, powinien dokonać zgłoszenia za pośrednictwem elektronicznego formularza, jaki zostanie opublikowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Będzie to możliwe zaraz po długim weekendzie tj. od 4 maja 2021r.

Szczepienia w zakładach pracy muszą odbywać się we współpracy z wybranym przez firmę podmiotem, który wykonuje działalność leczniczą (PWDL). Taka placówka musi być zgłoszona do regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jako „punkt szczepień”.

Rozpalenie ogniska na własnym podwórku może zakończyć się mandatem!Rozpalenie ogniska na własnym podwórku może zakończyć się mandatem!Mikołaj Frączak

Jakie informacje w formularzu szczepień w firmach?

Jednym z obowiązkowych pól do wypełnienia w formularzu opublikowanym przez RCB będzie liczba chętnych pracowników do zaszczepienia. Co istotne, na tym etapie nie będzie trzeba w żaden sposób przesyłać ich danych osobowych.

Tym samym wyrażamy gotowość do zaszczepienia określonej grupy osób. Ministerstwo Rozwoju zwraca uwagę, że choćby z tego powodu, taki formularz powinien być wypełniony i przesłany dopiero po uzgodnieniu logistyki całej akcji, już po dokonaniu wyboru miejsca wykonywania szczepień oraz sposobu jego przygotowania.

Czy wrócą wycieczki po zakładach pracy? Przedsiębiorcy martwią się o bezpieczeństwoCzy wrócą wycieczki po zakładach pracy? Przedsiębiorcy martwią się o bezpieczeństwoMichał Górecki

Kiedy ruszą szczepienia w zakładach pracy?

Zgodnie z informacją przygotowaną przez resort rozwoju, data rozpoczęcia akcji szczepień pracowników w zakładach będzie uzależniona od dostępności szczepionek. Wiadomo już, że zarówno w maju jak i w czerwcu do programu będą dodawane kolejne przedsiębiorstwa. Kolejność będzie ustalana według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”, na podstawie czasu wpływu prawidłowo wypełnionych formularzy przez pracodawców oraz dostępności preparatów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!