Mazowsze: Rusza pilotaż sieci kardiologicznej

Pacjenci z Mazowsza cierpiący na niewydolność krążenia, nadciśnienie lub arytmię serca mogą zostać zakwalifikowani do pilotażowego programu, wdrażanego przez ministerstwo zdrowia. Mogą liczyć na kompleksową i skoordynowaną opiekę obejmującą diagnostykę stanu zdrowia oraz leczenie w ramach tzw. sieci kardiologicznej. Szansę na to ma 17 tys. pacjentów.

Mazowsze: Rusza pilotaż sieci kardiologicznej
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 maja 2021

Pilotaż sieci kardiologicznej

Nie tylko COVID-19 jest współczesnym problemem zdrowotnym Polaków. W dalszym ciągu jednymi z najczęściej notowanych przyczyn zgonów są problemy z układem krążenia. W maju powołano Krajową Radę ds. Kardiologii, złożoną ze specjalistów i autorytetów w tej dziedzinie medycyny. Jednym z zadań, jakie stoją przed powołanym organem, jest przedstawienie propozycji zmian w zakresie świadczeń, jakie znalazły się w pilotażowym programie opieki nad pacjentem, czyli tzw. sieci kardiologicznej.

W ocenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ma być to „proces jakościowej zmiany w kardiologii”, polegający na kompleksowej opiece nad osobami cierpiącymi na choroby związane z sercem i układem krążenia. „Można rzec, że pacjent będzie prowadzony za rękę przez cały proces leczenia, a efekty będą systematycznie monitorowane” – powiedział szef resortu zdrowia.

Prawie 15 tys. stron internetowych trafiło na listę ostrzeżeńPrawie 15 tys. stron internetowych trafiło na listę ostrzeżeńAnna Malinowska

Etapy pilotażu sieci kardiologicznej

Zgodnie z obecnymi założeniami pilotażowy program sieci kardiologicznej będzie składał się z trzech etapów.

Najpierw przewidziano okres organizacji, który zakończy się podpisaniem umów między NFZ a ośrodkami, które wejdą w skład pilotażu sieci (na maksymalnie 4 miesiące). Kolejny drugi etap, który potrwa 18 miesięcy, będzie faktyczną realizacją pilotażu w praktyce. Całość zakończy etap ewaluacji, który ma się zamknąć w ciągu kwartału.

Kto może skorzystać z pilotażu sieci kardiologicznej?

Program jest adresowany aż do 17 tysięcy pacjentów, którzy cierpią na przynajmniej jedno z następujących schorzeń: nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne, niewydolność serca, nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu, zastawkowe wady serca.

Kluczową rolę w takiej sieci będzie odgrywał regionalny ośrodek koordynujący, którym w przypadku objętego pilotażem województwa mazowieckiego będzie Narodowy Instytut Kardiologii im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. W sieci znajdą się również ośrodki współpracujące poziomu I i II. Ich rolą będzie zapewnienie pacjentowi całościowej opieki kardiologicznej.

TSUE: Nie wyrejestrowałeś auta? Musisz mieć OC!TSUE: Nie wyrejestrowałeś auta? Musisz mieć OC!Michał Górecki

Gdzie będą leczeni pacjenci w ramach sieci kardiologicznej?

Wspomniane ośrodki współpracujące będą podzielone na dwa poziomy. Zadaniem placówek zakwalifikowanych do drugiego poziomu będzie m.in diagnostyka zdrowotna oraz określenie planu leczenia tych pacjentów, którzy znajdą się w programie pilotażowym. Z kolei pierwszy poziom będzie udzielał świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej oraz poradniach kardiologicznych. Mowa tutaj zarówno o szybkiej diagnostyce jak i leczeniu pacjentów m.in. według wskazań wypracowanych przez wspomniane ośrodki drugiego stopnia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!