Internetowe Konto Pacjenta w aplikacji na komórkę

Internetowe Konto Pacjenta jest już dostępne w aplikacji dostępnej na urządzenia z systemem operacyjnym Android oraz iOS. Program pod nazwą „mojeIKP” umożliwia szybki dostęp do e-recept oraz e-skierowań. Obecnie poprzez aplikację można zarejestrować się także na szczepienie COVID-19

Internetowe Konto Pacjenta w aplikacji na komórkę
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 maja 2021

Jak zainstalować Internetowe Konto Pacjenta na komórce?

Instalacja Internetowego Konta Pacjenta na telefonie komórkowym lub tablecie jest równie prosta, jak jest to w przypadku każdej innej, bezpłatnej aplikacji dostępnej w sklepach Google Play lub AppStore. Wystarczy wyszukać program o nazwie „mojeIKP” i postępować zgodnie z poleceniami.

Skąd pobrać mojeIKP?

Osoby, które nie chcą szukać aplikacji w wirtualnym sklepie, mogą skorzystać z poniższych linków: dla Androida i dla iPhone’ów oraz iPad’ów.

Obowiązkowe oświetlenie roweru a przepisy prawaObowiązkowe oświetlenie roweru a przepisy prawaAnna Malinowska

Co daje mojeIKP?

Dzięki aplikacji moje IKP możliwe jest m.in. szybkie i dość proste wyszukanie interesujących nas e-recept oraz e-skierowań wydanych na nasze nazwisko. Tą samą drogą jesteśmy w stanie także odbierać powiadomienia o wystawionych dla nas receptach oraz skierowaniach, które wysyłane są bezpośrednio na smartfona, dokładnie tak samo, jak maile, czy wiadomości z portali. Można także sprawdzać powyższe dokumenty wystawione dla naszych dzieci, a w uzasadnionych przypadkach także dla innych, pełnoletnich bliskich, którzy upoważnią nas do swojego IKP.

Aplikacja pomaga także w nabywaniu leków w aptece. Wystarczy okazać czarno-biały kod QR. Wówczas nie musimy nawet dyktować farmaceucie swojego numeru PESEL. Dodatkową funkcjonalnością jest także sprawdzenie ulotek przepisanego medykamentu, w tym także informacji o reakcjach niepożądanych czy dawkowaniu.

MojeIKP pomoże także sprawdzić, w jakim terminie oraz jakiej lokalizacji dobędzie się wizyta wyznaczona na podstawie zarejestrowanego elektronicznego skierowania.

Recepty pdf w aplikacji mojeIKP

Wśród kolejnych funkcji aplikacji dla pacjentów warto wspomnieć o pobieraniu e-recept oraz e-skierowań w formie dokumentu pdf, tak aby łatwo przesłać je do innej osoby za pomocą maila, komunikatora czy załącznika do wiadomości SMS/MMS.

Jak uruchomić mojeIKP?

Po pomyślnej instalacji aplikacji mojeIKP konieczne jest zalogowanie się przy użyciu Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej, czyli dokładnie tak samo, jak w przypadku tradycyjnej, desktopowej wersji Internetowego konta Pacjenta. Wówczas należy wybrać dla siebie numer PIN, który będzie używany przy kolejnych logowaniach do aplikacji.

Powiadomienia o nowej recepcie lub skierowaniu będą dostępne po kliknięciu piktogramu dzwonka. Co ważne, z mobilnego rozwiązania mogą korzystać także osoby, które dotąd nigdy nie używały Internetowego Konta Pacjenta w klasycznej wersji.

Coraz chętniej wysyłamy pisma do urzędów przez internetCoraz chętniej wysyłamy pisma do urzędów przez internetMartyna Kowalska

Aplikacja mojeIKP a rejestracja na szczepienie

Po uruchomieniu aplikacji należy podać kod PIN oraz sprawdzić, czy zostało na nasze nazwisko wystawione skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19. Jeśli tak, znajdziemy je łatwo dzięki niebieskiej obwódce, jaką będzie ono oznaczone na wykazie elektronicznych skierowań.

W kolejnym kroku klikamy na e-skierowanie, po czym powinna pojawić się opcja „umów szczepienie. Wówczas, wejdziemy do systemu elektronicznej rejestracji, która nie wymaga dodatkowego logowania. Dla skutecznego umówienia się na zabieg wystarczy wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. System umożliwia także zmianę terminu do momentu przyjęcia pierwszego zastrzyku.

IKP zamiast ZIP

Przypomnijmy, od 1 maja 2021 roku Zintegrowany Informator Pacjenta, czyli tzw. ZIP przeszedł do historii. Jak poinformował Narodowy Fundusz Zdrowa, jego użytkownicy mogą korzystać wyłącznie z Internetowego Konta Pacjenta, czyli IKP, w tym także wersji mobilnej mojeIKP. Więcej o integracji ZIP z IKP pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj.

·     

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!