Nowe terminy ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Od 28 kwietnia 2021 roku obowiązują nowe terminy ważności Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) dla czterech grup ubezpieczonych. W niektórych przypadkach ważność EKUZ wydłuży się z pięciu do… dwudziestu lat. Kto może liczyć na długoterminową Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Nowe terminy ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 maja 2021

Co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem często spotykanym w portfelach osób, które podróżują po Europie. Jest jeden podstawowy cel posiadania tego dokumentu – potwierdza on ubezpieczenie zdrowotne i uprawnia do bezpłatnego leczenia w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Oznacza to, że bez obaw o koszty ewentualnego leczenia, możemy z niewielką kartą niebieskiego koloru podróżować nie tylko po wszystkich krajach Unii Europejskiej, ale także do znajdujących się poza UE: Norwegii, Islandii czy Księstwa Liechtenstein.

Wyjeżdżając na zagraniczny wyjazd, warto jednak sprawdzić, jej ważność. Jeśli dobiegła końca, lub jest bliska krańcowego terminu, warto wybrać się do oddziału NFZ odpowiedniego dla miejsca zamieszkania i wyrobić drugi dokument.

Nowe funkcje na PUE ZUS – maj 2021Nowe funkcje na PUE ZUS – maj 2021Mikołaj Frączak

Do czego uprawnia karta EKUZ?

Karta EKUZ uprawnia do darmowej opieki zdrowotnej. Niestety, nie dotyczy ono wszystkich placówek, jakie spotkamy za granicą, a wyłącznie tych, które mają podpisane odpowiednie porozumienie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co więcej, możliwości ze skorzystania z tych uprawnień, opierają się na takich samych zasadach, jakie obowiązują w danym państwie. Jeśli zatem jakieś świadczenie, czy badanie jest płatne dla Pana Schmidta w Niemczech, odwiedzający ten kraj Pan Kowalski znad Wisły będzie musiał również za nie zapłacić.

Wydłużony termin EKUZ. Dla kogo?

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, termin ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego został wydłużony w kilku przypadkach. Po pierwsze, o 20 lat dłużej będzie ważny dokument przekazywany emerytom, którzy już przekroczyli wiek emerytalny. Przypomnijmy, w przypadku kobiet jest to 60, a mężczyzn 65 lat.

Również do 20 lat został wydłużony termin ważności EKUZ, które otrzymują tzw. nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Ta branża radzi sobie z kryzysem. Produkcja opakowań w pandemiiTa branża radzi sobie z kryzysem. Produkcja opakowań w pandemiiMichał Górecki

Wydłużony termin EKUZ dla niepełnoletnich

Termin ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego został wydłużony także dla osób niepełnoletnich do momentu ukończenia 18. roku życia, pod warunkiem, że są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny lub pobierają rentę.

Do tej pory ważność tego dokumentu ww. przypadkach wynosiła 5 lat, co dla wielu oznaczało konieczność cyklicznego odwiedzania Narodowego Funduszu Zdrowia w celu wyrobienia aktualnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!