Nowe funkcje na PUE ZUS – maj 2021

Od połowy maja działają nowe funkcje na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Zmiany dotyczą m.in. zakładki „Panel Płatnika”. Zmiany mają związek m.in. z nowymi obowiązkowymi polami przy zgłaszaniu osób do ubezpieczeń – informuje ZUS.

Nowe funkcje na PUE ZUS – maj 2021
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 maja 2021

Kod zawodu w PUE ZUS

O konieczności wpisywania kodów wykonywanego zawodu w dokumentach zgłoszeniowych pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym tutaj. Wraz z nowym wymogiem, pojawiło się także pewne ułatwienie w zakładce „Ubezpieczenia”, a następnie w opcji „Szczegóły”. Właśnie tam będzie wykazywany kod zawodu osoby zgłoszonej do ubezpieczenia.

W programie e-Płatnik w nowej wersji dokumentów zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS

w zakładce „Ubezpieczenia” będzie umieszczona informacja o kodzie wykonywanego zawodu.

Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Anna Malinowska

Nowe zakładki w panelu płatnika

Dostępne będą nowe zakładki takie jak „Złożenie RIA” oraz „Niezłożenie RIA”. Wchodząc w nie, zobaczymy dane ubezpieczonych, za których płatnik przekazał dokument OSW, czyli oświadczenie dotyczące zamiaru skrócenia przechowywania akt.

 Z kolei w zakładce „Dokumenty i wiadomości” w części „Zaświadczenia Lekarskie” pojawiła się kolumna „Pobrane”, w której w czytelny sposób sprawdzimy status pobrania bądź wyeksportowania takich zaświadczeń. Będą one oznaczane informacją „tak” lub „nie”.

Nowa domyślna nazwa pliku zwolnień lekarskich

Jak informuje ZUS, zmieniła się także domyślna nazwa pliku eksportowanego zaświadczenia lekarskiego. Teraz będzie ona tworzona według wzoru: „nazwisko_imie_data_seriaNumerZwolnienia”.

Zaświadczenie lekarskie w panelu płatnika

Nowe funkcje umożliwiają także po wybraniu przycisku „Dane zaświadczenia anulowanego” wyświetlenie anulowanych zaświadczeń, jeśli dotyczą one danego płatnika. Istnieje możliwość przejrzenia anulowanych dokumentów AZLA, co umożliwia specjalny link znajdujący się w nowej kolumnie „Status”.

Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Anna Malinowska

Zamówienie danych archiwalnych ubezpieczonych

Wśród nowych możliwości pojawiła się m.in. opcja „Zamów dane archiwalne”. W ten sposób każdy płatnik może uzyskać dostęp do archiwalnych zaświadczeń lekarskich wystawionych na nazwiska jego ubezpieczonych. ZUS przewidział jednak w tym względzie pewne ograniczenia. Będą one dostępne jedynie przez dwie doby.

W tym czasie płatnik będzie miał możliwość filtrowania zaświadczeń wg kodu tytułu do ubezpieczenia. Można przeglądać zaświadczenia według konkretnych grup np. pracowniczej bądź świadczeniobiorcy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!