Codziennie 21 tys. osób umawia się w sieci na… spotkanie z fiskusem

21 tys. osób każdego dnia umawia się w internecie na spotkanie w… urzędzie skarbowym, wynika ze statystyk przedstawionych przez Krajową Administrację Skarbową. Z miesiąca na miesiąc rośnie popularność nowej usługi, która umożliwia umówienie się na spotkanie z urzędnikiem skarbówki. Działająca od listopada ub.r. internetowa możliwość ma związek z trwającą pandemią.

Codziennie 21 tys. osób umawia się w sieci na… spotkanie z fiskusem
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 maja 2021

Jak umówić się na wizytę w skarbówce?

Po pierwsze, jak przypomina Krajowa Administracja Skarbowa, obecnie wiele spraw związanych z podatkami można załatwić w trybie zdalnym poprzez stronę internetową Elektronicznego Urzędu Skarbowego / e-US. Część formalności można także dopełnić drogą telefoniczną.

Jeśli jednak istnieje konieczność osobistego kontaktu z urzędnikiem skarbówki, jest to możliwe jednak po wcześniejszym umówieniu się na konkretny termin oraz godzinę spotkania. Umożliwia to działająca od jesieni 2020 roku nowa elektroniczna usługa, o której w Dzienniku Prawnym pisaliśmy tutaj. Na stronie podatki.gov.pl można znaleźć odpowiedni formularz. Najpierw wybieramy województwo, a w kolejnym kroku — urząd skarbowy właściwy dla naszego miejsca zamieszkania, lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Umawianie wizyty w US nie jest konieczne w przypadku pozostawienia dokumentu w specjalnej urnie. Chodzi o sprawy niewymagające potwierdzenia odbioru.

Co to jest smishing?Co to jest smishing?Martyna Kowalska

Ile osób umawia się na wizytę w skarbówce?

Od listopada 2020 roku, czyli uruchomienia możliwości umawiania się na wizyty w urzędach skarbowych, z takiej możliwości skorzystało dotąd ponad 2,5 miliona osób. To więcej niż liczba mieszkańców takich województw jak opolskie, lubuskie czy świętokrzyskie.

Każdego dnia w ten sposób umawia się blisko 21 tys. spotkań. Jak wynika z obliczeń KAS, średni czas obsługi podatnika to 13 minut.

Jak się okazuje, umawianie na wizytę przez elektroniczny formularz z każdym miesiącem zdobywa coraz więcej zwolenników. O ile w pierwszym miesiącu z działania tej e-usługi skorzystano z niej niecałe 25 tys. razy, o tyle dwa miesiące później, w styczniu 2021 roku, wynik ten podwoił się, osiągając poziom niemal 53 tys. zgłoszeń. Z kolei w kwietniu, liczba ta wyniosła ponad 108 tys. umówień, co pewnie miało związek ze zbliżającym się wówczas terminem rozliczenia podatku dochodowego.

Jaki będzie Android 12?Jaki będzie Android 12?Anna Malinowska

Jakie sprawy najczęściej załatwiają Polacy w urzędach skarbowych?

Statystyki KAS wskazują, że podatnicy najczęściej umawiali się na wizytę w urzędzie skarbowym, by uzyskać zaświadczenie, lub dopełnić formalności związane z podatkami majątkowymi np. opodatkowanie umowy kupna-sprzedaży. Łącznie, te dwie kategorie spraw stanowiły połowę wszystkich rezerwacji wizyt. Spora grupa zgłoszeń dotyczyła także rozliczenia PIT za 2020 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!