Badania profilaktyczne dla osób w wieku 40+

Program badań profilaktycznych dla osób, które ukończyły 40. rok życia oraz likwidacja limitów do specjalistów zostaną wprowadzone od 1 lipca 2021 roku, zapowiedział minister zdrowia Adama Niedzielski. Plany mają wpisywać się w Program odbudowy zdrowia Polaków po pandemii.

Badania profilaktyczne dla osób w wieku 40+
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 maja 2021

Wpływ pandemii na kondycję zdrowotną

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że trwająca epidemia zmieniła styl życia wielu osób.Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgował ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. W tym czasie zauważyliśmy mniejszą liczba przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40+” — powiedział.

Jak skorzystać z badań 40+

Program zakłada, że każda osoba uprawniona będzie mogła wykonać pakiet badań diagnostycznych. Będą odbywały się one w punktach włączonych do programu „Profilaktyka 40 Plus”. Wiadomo, że chętne placówki, będą mogły zgłaszać się do jego realizacji bez konkursu ofert w NFZ.

Osoby, które chciałby wykonać pakiet badań, będą musiały wypełnić specjalną ankietę. Jej rola będzie się sprowadzała do wygenerowania zlecenia takich badań, które będą dostosowane zarówno do płci, jak i czynników ryzyka występujących u konkretnej osoby.

Infolinia dla pacjentów 40+

Dodatkowo, pacjenci w wielu 40+ będą mogli liczyć na wsparcie konsultanta. Będzie on działał w ramach Domowej Opieki Medycznej. Przewiduje się, że takie rozwiązanie dedykowane byłoby osobom, które nie wypełnią formularza, jaki zostanie zamieszczony w IKP.

Skierowanie na badania dla osób 40+

Co ważne, osoby, które będą chciały skorzystać z badań w ramach programu „Profilaktyka 40 plus”, nie będą musiały drukować czy pobierać wystawionych skierowań. To placówka medyczna uczestnicząca w projekcie, do której zgłosi się uprawniona osoba, pobierze taką informację z systemu. Do tego potrzebny będzie jedynie dowód osobisty.

Pakiety badań dla pacjentów 40+

Ministerstwo zdrowia opublikowało listę badań diagnostycznych, które będą połączone w pakiety dedykowane osobno dla kobiet i mężczyzn. Przewidziano także wprowadzenie tzw. pakietu wspólnego. Cytujemy za komunikatem resortu zdrowia:

Pakiet badań dla kobiet:

- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi

- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy

- stężenie poziomu glukozy 

- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c

- kreatynina

- badanie ogólne moczu

- kwas moczowy

- krew utajona w kale

Pakiet badań dla mężczyzn

- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi

- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy

- stężenie poziomu glukozy 

- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c

- kreatynina

- badanie ogólne moczu

- kwas moczowy 

- krew utajona w kale

- PSA (badanie w kierunku raka prostaty)

Pakiet badań wspólny dla kobiet i mężczyzn

- pomiar ciśnienia tętniczego

- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)

- ocena miarowości rytmu serca

Komu potrzebna Profilaktyka 40 plus?

Podstawą wprowadzenia programu „profilaktyka 40 plus” ma być rozporządzenie ministra zdrowia, które będzie dotyczyło programu pilotażowego. Resort zdrowia zapowiada, że będzie on prowadzony między 1 lipca a 31 grudnia 2021 roku.

Głównym jego celem jest profilaktyka chorób z powodu obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy – napisano w komunikacie ministerstwa.

Przyczyny zgonów Polaków

Według statystyk opublikowanych przez resort zdrowia, Polacy najczęściej umierają z powodu chorób układu krążenia – 43% zgonów. Na drugim miejscu znalazły się nowotwory – ok.  26% zgonów. To bardzo niekorzystne dane na tle całej Europy. Szacuje się, że prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób układu krążenia jest w Polsce około 60% wyższe niż w innych krach Unii Europejskiej.

Koniec z limitami do specjalistów?


MZ planuje zwiększyć dostęp do specjalistów. Od 1 lipca do 31 grudnia 2021 roku limity przyjęć zostaną zniesione.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!