Ile zarabia pielęgniarka? Strajk pielęgniarek

Trwa strajk pielęgniarek i położnych w związku z tzw. ustawą Niedzielskiego. Pracownicy z około 40 szpitali z całej Polski wyszli na ulice, a my przyglądamy się zarobkom pielęgniarek. 

Ile zarabia pielęgniarka? Strajk pielęgniarek
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 7 czerwca 2021

Dane związane z wynagrodzeniem zasadniczym pielęgniarek pochodzą z Ministerstwa Zdrowia, zostały one zaprezentowane na portalu pielęgniarek i położnych, pielegniarki.info.pl

Jak podaje portal, według ministerstwa zdrowia najniższe wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych, zgodnie ze współczynnikami pracy zapisanymi w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, na 31 grudnia 2019 oraz 2021 roku, mają kształtować się w zależności od tego, do jakiej grupy należą pracownicy.

Trzy grupy pracowników

Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia zaklasyfikowana jest do grupy 7. Tu najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31 grudnia 2019 roku wynosiło 4095 zł. Natomiast najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto na 2021 rok to 5251 zł.

W grupie 8, czyli pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa miała na koniec 2019 roku najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto w wysokości 2847 zł, a teraz najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto wynosi 3651 zł.

NFZ: Będzie więcej mobilnych zespołów szczepiącychNFZ: Będzie więcej mobilnych zespołów szczepiącychAnna Malinowska

Jest jeszcze 9 grupa pracowników medycznych: pielęgniarka albo położna inna niż określona w grupach 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. Taka osoba w 2019 roku miała najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto — 2496 zł, a w 2021 — 3201 zł

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!