Paszport szczepionkowy w Polsce wbrew WHO

Choć WHO (World Health Organization), Światowa Organizacja Zdrowia, oficjalnie nie rekomenduje paszportów szczepionkowych, bo według niej mogą "pogłębiać nierówności i promować zróżnicowaną swobodę przemieszczania się", to w Polsce obowiązują one od 1 czerwca.

Paszport szczepionkowy w Polsce wbrew WHO
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 9 czerwca 2021

Cały system rusza 1 lipca

Polska przystąpiła do grona państw Unii Europejskiej, które od 1 czerwca wydają unijne certyfikaty szczepień. Cały system ruszy 1 lipca. Wtedy też wszystkie kraje uznają ten standard i zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie. Paszport covidowy będzie obowiązywał też w: Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Francji, Grecji, Chorwacji, Bułgarii i Dani. Ponadto taki dokument będzie honorowany także przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein.

Unijny Certyfikat Covid – jak go zdobyć?Unijny Certyfikat Covid – jak go zdobyć?Martyna Kowalska

Z kolei negatywną opinię wobec takich paszportów wyraziły kraje Bałkanów Zachodnich.

Podobnego zdania jest Światowa Organizacja Zdrowia, która już 15 kwietnia podczas siódmego posiedzenia Komitetu Kryzysowego zwołanego przez dyrektora generalnego WHO na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych w sprawie choroby koronawirusowej, wyraziła jasne stanowisko co do zasadności paszportów szczepionkowych.

Komitet oczywiście jest zaniepokojony tym, że świat nie wyjdzie z pandemii, dopóki wszystkie kraje nie będą miały dostępu do odpowiedniej diagnostyki, leczenia i szczepionek, niezależnie od ich zdolności płatniczych oraz możliwości i środków finansowych na szybkie i skuteczne szczepienie swoich obywateli. Zwrócił uwagę, że nierówności we wszystkich krajach i między nimi spowalniają powrót do normalnego życia społecznego i gospodarczego. 

Terminy ważności Unijnego Certyfikatu Covid (UCC) Terminy ważności Unijnego Certyfikatu Covid (UCC) Martyna KowalskaPaszport może pogłębiać nierówność?

Podczas spotkania omawiane były też wymagania dotyczące dowodu szczepienia — papierowej i cyfrowej dokumentacji środków ograniczania ryzyka związanego z podróżą COVID-19 (status szczepień, SARS-COV-2 badania i stan wyzdrowienia z COVID-19) w kontekście podróży międzynarodowych.

WHO wydało kilka zaleceń, w tym to, by NIE wymagać dowodu szczepienia jako warunku wjazdu, biorąc pod uwagę ograniczone (choć rosnące) dowody na skuteczność szczepionek w ograniczaniu przenoszenia i utrzymującą się nierówność w globalnej dystrybucji szczepionek. 

- Zdecydowanie zachęca się Państwa-Strony do uznania, że ​​wymogi dotyczące dowodu szczepień mogą pogłębiać nierówności i promować zróżnicowaną swobodę przemieszczania się — czytamy w komunikacie WHO.

Jak zaszczepić dziecko przeciw COVID-19?Jak zaszczepić dziecko przeciw COVID-19?Martyna Kowalska

WHO podało przykład marynarzy, którzy utknęli na morzu i którym uniemożliwiono przekraczanie granic międzynarodowych w celu zmiany załogi. Powodem ograniczeń w podróży były wymagania dotyczące posiadania dowodu szczepienia przeciwko COVID-19. A tu chodzi przecież o to, by, jak pisze WHO, zapewnić poszanowanie praw człowieka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!