Jak zaszczepić dziecko przeciw COVID-19?

Już od 7 czerwca 2021 roku istnieje możliwość zapisywania na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12-15 lat. Z oczywistych względów mogą to zrobić jedynie rodzice lub opiekunowie prawni. E-skierowanie dla naszej pociechy już powinno znajdować się na Internetowym Koncie Pacjenta. Jak zaszczepić dziecko przeciw COVID-19?

Jak zaszczepić dziecko przeciw COVID-19?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 czerwca 2021

Od kiedy szczepienia dzieci przeciw COVID-19?

Możliwość szczepień dzieci przeciw COVID-19 została uruchomiona 7 czerwca 2021 roku. To właśnie tego dnia, na Internetowym Koncie Pacjenta powinno pojawić się e-skierowanie umożliwiające przeprowadzenie takiego zabiegu. Do szczepienia dopuszczone są obecnie dzieci w wieku 12-15 lat.

Jaką szczepionkę dostają dzieci w wieku 12-15 lat? 

W przypadku dzieci w wieku 12-15 lat jedyną szczepionką dopuszczoną do użytku jest Comirnaty firmy Pfizer. Żaden inny preparat (stan na dzień 8.06.2021) nie wchodzi w tym wypadku w grę.

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie?

Dzieci w wieku 12-15 lat można zarejestrować w podobny sposób, jak miało to miejsce w przypadku szczepień osób dorosłych. Warto jednak pamiętać, że dziecko nie może samodzielnie podjąć decyzji w tej sprawie. Konieczne są więc działania rodzica, który zgodzi się na podanie szczepionki. 

Rejestracja na szczepienie dzieci możliwa jest poprzez kontakt z wybranym punktem szczepień, telefon na darmową infolinię 989 lub wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 wpisując w treści „SzczepimySie”.

Inną drogą jest elektroniczna rejestracja na stronie internetowej pacjent.gov.pl . Potrzebny będzie do tego wybór szybkiej ścieżki rejestracji, podanie numeru PESEL oraz nazwiska dziecka. Konieczny będzie także numer telefonu, na który przesłane będą komunikaty z potwierdzeniem. 

Unijny Certyfikat Covid – jak go zdobyć?Unijny Certyfikat Covid – jak go zdobyć?Martyna Kowalska


Co to jest szybka ścieżka e-rejestracji na szczepienie

Zanim zaszczepimy dziecko, obowiązkowe jest wypełnienie kwestionariusza wywiadu przesiewowego. Ten dokument jest dla medyka podstawą do podjęcia decyzji co do kwalifikacji dziecka do szczepienia w konkretnym terminie. 

Czy na szczepieniu dziecka musi być rodzic?

Kwestionariusz musi być podpisany przez rodzica lub opiekuna. Bez niego, szczepienie nie dojdzie do skutku. Jeśli nastoletni pacjent, nie przyniesie ze sobą wcześniej wypełnionego i podpisanego kwestionariusza, wówczas obowiązkowa będzie obecność rodzica lub prawnego opiekuna, który na miejscu dopełni niezbędnych formalności.

Skąd ściągnąć formularz na szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat? 

Dobrą praktyką jest więc ściągnięcie z internetu i wypełnienie kwestionariusza przed zabiegiem. Skróci to czas oczekiwania na zbieg oraz ograniczy formalności w punkcie szczepień. Będzie też ułatwieniem dla pracowników medycznych. Gotowy formularz do wypełenienia można ściągnąć z internetu klikając ten link

Formularze dostępne są także w punktach szczepień.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!