fb

COVID-19: Jakie obostrzenia na okres wakacji

Łagodzenie obostrzeń na okres wakacji, związanych z pandemią zapowiedział rząd. Wkrótce otwarte zostaną strefy gastronomiczne w kinach, teatrach, a także podczas koncertów. Wraz z rozpoczęciem wakacji odmrożone zostaną dyskoteki. Więcej osób spędzi także noc w hotelu, lub skorzysta z siłowni lub restauracji. Od kiedy kolejne obostrzenia będą łagodzone? Sprawdziliśmy. 

COVID-19: Jakie obostrzenia na okres wakacji
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 czerwca 2021

Rząd łagodzi obostrzenia

Rząd decydując się na dalsze odmrażanie gospodarki, wziął pod uwagę przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszy to spadek liczby zakażeń, drugi zaś to wzrost osób zaszczepionych przeciw COVID-19. 

Władze podkreślają jednak, że na ogłaszanie końca pandemii jest jeszcze zbyt wcześnie, dlatego apeluje o czujność oraz zastrzega, że wprowadzane zasady mogą być jeszcze zmieniane w zależności od sytuacji epidemicznej. „Zakrywajmy nos i usta w zamkniętych pomieszczeniach, trzymajmy dystans oraz dezynfekujmy ręce” – napisano w komunikacie. 

Jak sprawdzić Unijny Certyfikat COVID?Jak sprawdzić Unijny Certyfikat COVID?Martyna Kowalska

Jakie zmiany w obostrzeniach? 

Pierwsze poluzowanie obostrzeń zaplanowano już na 13 czerwca. Na ten dzień zaplanowano otwarcie strefgastronomicznych w teatrach, czy na koncertach, a do kin wróci popcorn i inne przekąski. 

Od 13 czerwca możliwe będzie także pięćdziesięcioprocentowe obłożenie świątyń. Do tego limitu nie będą wliczały się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 – wyjaśniono. 

Kiedy osoba jest „w pełni zaszczepiona”?

Od początku wakacji tj. 26 czerwca Polska przechodzi na unijny sposób nabywania uprawnień dla osób zaszczepionych w związku z systemem UCC, czyli Unijnego Certyfikatu COVID. Zgodnie z wytycznymi, za osobę w pełni zaszczepioną będzie uznawana osoba po 14 dniach od zakończenia procesu szczepienia. 

Kiedy wracają dyskoteki?

Rząd wyznaczył nowy limit osób w siłowniach, fitness-klubach, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, targach, salach konferencyjnych, bibliotekach, salach zabaw. Teraz będzie jedna osoba na każde 10 metrów kwadratowych, a nie 15 jak jest to obecnie.. 

Z kolei w dyskotekach będzie mogło przebywać 150 osób. To ważna informacja dla osób prowadzących tego typu biznes, bowiem najnowsza decyzja oznacza dla nich odmrożenie działalności po przeszło roku zamknięcia. 

Limity osób mniej uciążliwe

Od wakacji świątynie będą mogły być wypełnione w 75 procentach. Ten sam procentowy limit będzie dotyczył wesołych miasteczek, kin, teatrów, hoteli (nie dotyczy dzieci do 12 lat) oraz restauracji.

Z kolei imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub strefie gastronomicznej będą mogły być organizowane dla maksymalnie 150 osób. Ten sam limit dotyczy zgromadzeń.

Transport w okresie wakacji

Duża zmiana na okres wakacji dotyczy transportu, który będzie mógł mieć stuprocentowe obłożenie pasażerami. Tu jednak jest jeden warunek. Wszyscy pasażerowie muszą mieć maski zakrywające usta oraz nos. 

Widownia na obiektach sportowych nie będzie mogła przekraczać 50% obłożenia.

Czy do limitów wliczają się osoby zaszczepione?

Do limitów wyznaczonych przez rząd nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione na COVID-19. To oznacza, że faktyczne obłożenie niektórych miejsc może być znaczenie wyższe!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid
Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....
Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!