Ile pieniędzy dla apteki za jedno szczepienie przeciw covid-19?

Apteki, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień, mogą już składać wnioski do oddziałów wojewódzkich NFZ. Za każde szczepienie przeciwko COVID-19 apteka otrzyma ponad 61 zł. Dla pacjentów szczepionka jest, oczywiście, bezpłatna.

Ile pieniędzy dla apteki za jedno szczepienie przeciw covid-19?
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 16 czerwca 2021

Trwają nabory aptek 

- Do już działających punktów szczepień m.in. w szpitalach, poradniach POZ i w obiektach sportowych dołączają apteki. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia od 15 czerwca rozpoczęły przyjmowanie wniosków od aptek do Narodowego Programu Szczepień. Wsparcie farmaceutów zwiększy możliwości zaszczepienia Polaków i osiągnięcie odporności populacyjnej przeciwko COVID-19 - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Warunki udziału w programie

Aplikacje można złożyć elektronicznie. A kwalifikację do programu otrzymają apteki ogólnodostępne, zgodnie z prawem farmaceutycznym.

Ile kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia daneIle kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia daneAnna Malinowska

Apteka musi mieć aktywny status w Rejestrze Aptek. Ponadto:

 • jest podłączona do Systemu P1, prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia (CeZ)
 • zadeklaruje używanie systemów informatycznych do dystrybucji szczepionek i e-rejestracji
 • spełnia wszystkie wymagania określone przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniach w sprawach wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki oraz szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki prześle formularz zgłoszeniowy do programu łącznie z załącznikami.

Nabór jest otwarty i ciągły. Nie ma konkretnej daty jego zakończenia. Wnioski aptek będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia. Przewidywany czas od zgłoszenia do rozpoczęcia szczepień w aptece to co najmniej 14 dni.

Ważne dla pacjenta

Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie. Na szczepienie przez farmaceutę będzie można zarejestrować się przez elektroniczny system e-rejestracja na stronie pacjent.gov.pl, telefonicznie lub w samym aptecznym punkcie szczepień.

CZYTAJ TEŻPaszport szczepionkowy w Polsce wbrew WHO

Do szczepienia kwalifikuje i podaje szczepionkę farmaceuta, który posiada uprawnienia do kwalifikacji lub do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19.

Nabór wniosków od aptek — krok po kroku

 1. Aby przystąpić do Narodowego Programu Szczepień, apteka przesyła elektroniczne oświadczenie do właściwego miejscowo Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
 2. Aplikacje przyjmowane są przez elektroniczną skrzynkę ePUAP.
 3. Oświadczenie musi być podpisane (podpis elektroniczny, podpis zaufany, podpis osobisty). Wnioski niepodpisane zostaną odrzucone.
 4. Do wniosku należy dołączyć formularz zgłoszeniowy jako arkusz kalkulacyjny, który będzie można edytować.
 5. Oddziały Funduszu poinformują apteki o zakwalifikowaniu do programu lub braku kwalifikacji.
 6. Apteki, które pozytywnie przejdą weryfikację, zostaną wpisane na specjalny wykaz „covidowy”, prowadzony przez dyrektorów wszystkich oddziałów NFZ. Znalezienie się na tym wykazie umożliwi rozliczenie szczepień z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

CZYTAJ TEŻ Od kiedy szczepienia uczniów w szkołach?

Wynagrodzenie za szczepienia w aptekach

- Za każde szczepienie przeciwko COVID-19 apteka otrzyma 61,24 zł. Szczepienie uznaje się za wykonane po wypełnieniu karty szczepienia przez apteczny punkt szczepień. Szczepienie dla pacjentów jest bezpłatne — zaznacza NFZ.

Sposób rozliczenia szczepień i wysokość stawek za szczepienie reguluje Zarządzenie Prezesa NFZ z 5 marca 2021 r., nr 42/2021/DSOZ z późn. zm.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!