Będzie czwarta fala koronawirusa? Dwugłos władzy

Z jednej strony rząd wspomina, że liczba zaszczepionych nie jest satysfakcjonująca, co w konsekwencji doprowadzi do wybuchu czwartej fali, z drugiej — od ministra zdrowia słyszymy, że prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest zbyt wysokie. 

Będzie czwarta fala koronawirusa? Dwugłos władzy
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 22 czerwca 2021

Choć rzecznik rządu, Piotr Müller, przekonywał w Polsat News, że liczba osób zaszczepionych jest dziś większa niż deklarowana na czerwiec, to nadal nie satysfakcjonuje. Dlatego też zaznaczył, że należy obawiać się jesienią czwartej fali covid-19.

Liczba zaszczepionych nie satysfakcjonuje

A dodajmy, że jeszcze w kwietniu rząd przekazał informację, że do końca drugiego kwartału wykonanych będzie około 20 mln szczepień. Tymczasem jest ich grubo ponad 24 mln.

Jednocześnie resort zdrowia nie podał, jaka liczba osób zaszczepionych byłaby satysfakcjonująca. Oczywistym jest natomiast, że im więcej osób przyjmie szczepionkę, tym mniej osób narażonych na zakażenie.

Ile kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia daneIle kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia daneAnna Malinowska

Dwugłos w rządzie?

Nieco inne stanowisko do rzecznika rządu ma minister Adam Niedzielski, którzy nie zaprzecza, że przygotowania do jesieni trwają, ale są to przygotowania logistyczne. Resort po prostu musi brać pod uwagę wariant czwartej fali.

- Ja absolutnie nie chcę tutaj nikogo straszyć i przesądzać, że się pojawi, bo tego prawdopodobieństwa nie oceniamy zbyt wysoko - powiedział minister zdrowia, zaznaczając, że zakażenia mają już tylko charakter "wyspowy".

COVID-19: Jakie obostrzenia na okres wakacjiCOVID-19: Jakie obostrzenia na okres wakacjiMikołaj Frączak

- Mówię wyspowe w tym sensie, że one się pojawiają w kilku punktach i są one odosobnione - wyjaśnił. Dodał, że w Polsce zbliżamy się do progu odporności populacyjnej.

Jest jedno "ale"

Nie pozostawił nas jednak spokojnych, bo jak dodał, rzeczywistym zagrożeniem, które może spowodować wybuch czwartej fali, jest nowa mutacja wirusa. A ta może być odporna na szczepienia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!