Dzieci nie powinny być szczepione - stanowisko WHO, Niemiec i Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja WHO z 22 czerwca 2021 w sprawie zaleceń dotyczących szczepień wskazuje, że Światowa Organizacja Zdrowia "na tym etapie" nie zaleca szczepienia dzieci i młodzieży. Podobnego zdania są eksperci z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Dlaczego?

Dzieci nie powinny być szczepione - stanowisko WHO, Niemiec i Wielkiej Brytanii
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 24 czerwca 2021

Dzieci nie są w grupie ryzyka

Choć zdecydowana większość krajów chce szczepić dzieci młodsze i starsze, to w Niemczech i Wielkiej Brytanii słychać głosy o nierekomendowaniu takich zaleceń. Podobnego zdania jest sama Światowa Organizacja Zdrowia, która 15 czerwca poinformowała: - Dzieci i młodzież mają zwykle łagodniejszą chorobę w porównaniu z dorosłymi, więc jeśli nie są częścią grupy o wyższym ryzyku ciężkiego COVID-19, szczepienie ich jest mniej pilne niż osób starszych, osób z przewlekłymi schorzeniami i pracowników służby zdrowia.

Paszport szczepionkowy w Polsce wbrew WHOPaszport szczepionkowy w Polsce wbrew WHOMonika Świetlińska

Dlaczego nie szczepić dzieci?

Po pierwsze, Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł, że "koronawirus rozprzestrzenia się na tyle szybko, iż wyprzedza szczepienia w ujęciu globalnym" i szczepionki potrzebne są tym, którzy są najbardziej narażeni na skutki pocovidowe i są, jak wspomnieliśmy, w grupie ryzyka.

- Ponad 10 tys. osób umiera każdego dnia. Te społeczności potrzebują szczepionek teraz, a nie w przyszłym roku - powiedział.

Po drugie, jak informuje WHO: - Potrzeba więcej dowodów na temat stosowania różnych szczepionek przeciwko COVID-19 u dzieci, aby móc sformułować ogólne zalecenia dotyczące szczepienia dzieci przeciwko COVID-19.

Ile kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia daneIle kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia daneAnna Malinowska

Strategiczna Grupa Doradcza Ekspertów WHO (SAGE) stwierdziła, że ​​szczepionka Pfizer/BionTech jest odpowiednia do stosowania, ale przez osoby w wieku 12 lat i starsze. Nie młodsze.

- Dzieciom w wieku od 12 do 15 lat, które są w grupie wysokiego ryzyka, można zaoferować tę szczepionkę wraz z innymi grupami priorytetowymi do szczepień — dodało WHO. Trwają badania nad szczepionkami dla dzieci, a WHO zaktualizuje swoje zalecenia, gdy dowody lub sytuacja epidemiologiczna uzasadnią zmianę polityki.

Światowa Organizacja Zdrowia zaznaczyła jednak, że ważne jest, aby dzieci nadal otrzymywały zalecane dla nich szczepionki.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!