Jak gmina walczy ze smogiem? Teraz można to sprawdzić

Mieszkańcy całego kraju mogą sprawdzić, jak ich gmina walczy ze smogiem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Polski Alarm Smogowy (PAS) sporządziły ranking samorządów obrazujący ich aktywność w programie „Czyste Powietrze”. 

Jak gmina walczy ze smogiem? Teraz można to sprawdzić
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 czerwca 2021

Jak sprawdzić aktywność gminy w programie „Czyste Powietrze”? 

Dzięki przygotowanemu przez NFOŚiGW oraz PAS rankingowi można sprawdzić aktywność na rzecz czystego powietrza w każdej gminie z osobna. Dane pokazują ile wniosków na wymianę „kopciuchów” oraz docieplenie budynków zostało złożonych w konkretnej gminie czy mieście. 

Wystarczy wejść na oficjalną stronę rankingu oraz wybrać w specjalnie przygotowanej wyszukiwarce odpowiednie województwo, powiat i gminę. Całość działa bardzo prosto, a wyszukanie interesujących nas danych trwa kilkanaście sekund.

Co to jest program „Czyste Powietrze”?

Jak przypomina w komunikacie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Program »Czyste Powietrze«, którego wartość szacuje się na ponad sto miliardów złotych, ma na celu wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji w trzech milionach budynków jednorodzinnych”.

Program jest wsparciem, dla przyjmowanych przez kolejne samorządy uchwał antysmogowych, dzięki którym jest możliwe wyeliminowanie z użytku pozaklasowych urządzeń grzewczych. Jak czytamy na stronie NFOŚiGW - W najbliższych latach będzie konieczna wymiana 2,7 miliona domowych urządzeń grzewczych dla wypełnienia wymagań uchwał antysmogowych”.

AGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychAGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychMichał Górecki

Jak działa ranking gmin „Czyste Powietrze”?

Organizatorzy rankingu wyjaśniają, że publikacja opiera się na liczbie wniosków złożonych w danej gminie oraz liczbie budynków jednorodzinnych. Zaprezentowane dane dotyczą aktywności gmin w pierwszym kwartale 2021 roku. 

Antysmogowy ranking gmin

Zaprezentowany ranking jest efektem współdziałania NFOŚiGW, PAS, a także Banku Światowego. Zdaniem organizatorów, ma on motywować gminy do bardziej wytężonej aktywności w zakresie zachęcania swoich mieszkańców do rezygnacji z kopciuchów.

Działania gmin na tym polu mogą się opłacać, bowiem aktywność zarejestrowana od 1.04.2021 do 31.03.2022 będzie premiowana przez Fundusz bonusami o łącznej wartości 16 mln złotych. 

Warunkiem jest jednak podpisanie przez gminę umowy o współpracy przy »Czystym Powietrzu« z właściwym terytorialnie wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej”– napisano na stronie internetowej NFOŚiGW. 

To oznacza, że obecnie zaprezentowany ranking jest wstępem do szerszych działań. Zestawienie pokazuje aktywność gmin przypadającą na czas przed premiowanym okresem.„Równie ważny jak bonusy jest prestiż. Myślę, że gminy będą dążyły do tego, żeby być w czołówce peletonu, a nie w jego ogonie – powiedział cytowany w komunikacie lider Polskiego Alarmu Smogowego, Andrzej Guła.

Gdzie najaktywniej walczy się ze smogiem?

Co ciekawe w pierwszej „20” najbardziej aktywnych gmin 16 leży na terenie województwa śląskiego. Kolejna, zaktualizowana wersja rankingu ujrzy światło dzienne na początku września. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!