Nikt nie ma prawa żądać od Ciebie dowodów zaszczepienia

Jest oficjalne stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w sprawie interpretacji jednego z rozporządzeń Rady Ministrów dotyczących limitu osób na imprezach. Decyzja jest jasna i konkretna. 

Nikt nie ma prawa żądać od Ciebie dowodów zaszczepienia
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 30 czerwca 2021

Nie musisz nikomu okazywać dowodu zaszczepienia, jeśli nie chcesz. Możesz to zrobić dobrowolnie — nikt nie ma prawa zmusić Cię do tego. Tak w dużym skrócie brzmi komunikat UODO wydany kilka dni temu jako odpowiedź na pytania dotyczące prawa do prywatności — między innymi.

Tylko dla zaszczepionych? Nic z tego

O czym jeszcze warto wiedzieć przy tej okazji? Wielu organizatorów wydarzeń, w tym masowych, powołuje się na „Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”, wprowadzając do ich regulaminu zapis, że na teren tych wydarzeń, będą mogły wejść wyłącznie osoby zaszczepione.

Szczepionka na COVID. Czy będzie dobrowolna?Szczepionka na COVID. Czy będzie dobrowolna?Martyna Kowalska

Warunkiem ma być okazanie dowodu zaszczepienia przeciwko COVID-19. Głośna była ostatnia decyzja Jurka Owsiaka o wpuszczeniu na Pol’and’Rock Festival tylko zaszczepionych, a także słowa legendarnego zespołu Kult, że nie będą występować podczas koncertów, gdzie dzieli się ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych.

Co do Pol’and’Rock Festival uściślić jednak należy, że na teren festiwalu wejdą osoby niezaszczepione, ale tylko te, które nie mogą przyjąć szczepionki: osoby poniżej 12. roku życia, osoby, które miały przeciwwskazania do szczepienia i goście z zagranicy, których kalendarz szczepień nie obejmuje. I tych osób według limitu wydarzeń masowych, będzie 250.

Co mówi RODO?

Nie ma wątpliwości, że informacje o zaszczepieniu są danymi dotyczącymi zdrowia — stanowią szczególną kategorię danych osobowych, o której mowa w art. 9 ust. 1 RODO.

- Ich przetwarzanie jest objęte ściślejszą ochroną i dopuszczalne oraz legalne po spełnieniu przynajmniej jednej z przesłanek określonych w ustępie 2 powołanego przepisu. Przetwarzanie szczególnych kategorii danych jest więc dopuszczalne m.in. wówczas, gdy jest to niezbędne ze względów związanych z interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego, takich jak ochrona przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi lub zapewnienie wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa opieki zdrowotnej oraz produktów leczniczych lub wyrobów medycznych, na podstawie prawa Unii Europejskiej lub prawa państwa członkowskiego, które zawierają odpowiednie, konkretne środki ochrony praw i wolności osób, których dane dotyczą, w szczególności tajemnicę zawodową (art. 9 ust. 2 lit. I RODO) – przekazuje UODO.

Zakończenie roku szkolnego tylko dla zaszczepionych rodzicówZakończenie roku szkolnego tylko dla zaszczepionych rodzicówMonika Świetlińska

Rozporządzenie z 6 maja nie reguluje możliwości żądania od osób uczestniczących w wydarzeniu udostępnienia informacji na temat ich szczepienia. Nie określa też, kto i na jakich zasadach oraz w jaki sposób może weryfikować, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciwko COVID-19. Mało tego - nie przewidują też „konkretnych środków ochrony”, o których mowa w art. 9 ust. 2 lit. I RODO.

Co z tego wynika?

- Nie można uznać rozporządzenia za podstawę uprawniającą podmioty zobowiązane do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do pozyskiwania od uczestników takiego wydarzenia informacji o odbyciu przez nich szczepienia ochronnego. Tym samym nie mają one prawa żądać podania od nich takich danych, a osoba, której dane dotyczą, nie ma obowiązku ich podania – zaznacza UODO.

Tylko wtedy, gdy osoba wyrazi zgodę na poinformowanie o zaszczepieniu, pozyskanie takich informacji jest uznane za uprawnione. To nie wszystko, bo zgoda musi być dobrowolna, świadoma, konkretna – wyrażona w formie jednoznacznego okazania woli i możliwa do odwołania w każdym czasie. Nie można ponadto nadmiarowo ingerować w prywatność osoby – na przykład przez skopiowanie okazanych dokumentów czy też zebranych oświadczeń woli.

Koronawirus. Będą obowiązkowe szczepienia?Koronawirus. Będą obowiązkowe szczepienia?Jan Wróblewski

- Brak jest bowiem przesłanek także do dalszego przechowywania informacji o zaszczepieniu po zweryfikowaniu informacji. Zatem gdy osoba, której dane dotyczą, zdecyduje się na dobrowolne okazanie certyfikatu szczepienia, to wystarczające jest, że administrator się z nim zapozna i wpuści tę osobę poza limitem. Nie może zaś tej informacji dalej przechowywać – określa UODO.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!