Profilaktyka 40+. Jak zdobyć skierowanie?

Wystarczy wypełnić odpowiednią ankietę, by zdobyć e-skierowanie na badania dedykowane osobom powyżej 40 roku życia – informuje resort zdrowia. Od początku lipca trwa akcja Profilaktyka 40+. Jak z niej skorzystać? Kiedy otrzymam skierowanie na badania?

Profilaktyka 40+. Jak zdobyć skierowanie?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 lipca 2021

Co to jest Profilaktyka 40+? 

Jak tłumaczy ministerstwo zdrowia, program Profilaktyka 40+ jest programem zdrowotnym, który pomoże lepiej zdiagnozować ewentualne choroby, czy dolegliwości, jakie dotykają osoby powyżej 40. roku życia. Krótko mówiąc, ma pomóc osobom w sile wieku lepiej zadbać o swoje zdrowie. 

Ankieta do badań Profilaktyka 40+

Aby skorzystać z badań, należy wypełnić ankietę on-line, która jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta. To warunek konieczny dla uzyskania e-skierowania. Cały proces nie zajmuje więcej niż kilka minut. 

Po pierwsze należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. W kolejnym kroku, wchodzimy zakładkę „Profilaktyka” i dalej wyszukujemy opcję „Ankiety”. To ważne, by system mógł wybrać listę odpowiednich badań, które są zalecane w konkretnym przypadku. Warto zwrócić uwagę na wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób należy przygotować się do diagnostyki

Czym jest program Profilaktyka 40 plus?Czym jest program Profilaktyka 40 plus?Mikołaj Frączak

Pytania w ankiecie „Profilaktyka 40+” 

W przypadku osób, które są między 40. a 64., rokiem życia pytania zawierają m.in. zagadnienia związane z masą ciała, wzrostem, obwodem w pasie, ryzykiem chorób układu krwionośnego, uprawianej aktywności fizycznej, odżywiania się, spożywania alkoholu, palenia papierosów oraz ryzyka chorób onkologicznych. Niektóre pytania wymagają wyboru kilku pozycji z listy. 

W niektórych przypadkach warto mieć przy sobie wyniki z ostatnio przeprowadzonych badań. W przypadku problemów z odpowiedzią, można pominąć niektóre pytania. Warto jednak, jak najbardziej szczegółowo opisać swój aktualny stan zdrowia. Tylko wtedy system odpowiednio dobierze dla nas katalog badań.

W przypadku osób, które mają 65 lat i więcej, ankieta jest krótsza i opiera się głównie na zaznaczeniu odpowiedzi „tak” lub „nie”. 

Jak skorzystać z badań Profilaktyka 40+?

Kiedy otrzymamy e-skierowanie, wystarczy zgłosić się do laboratorium z dokumentem tożsamości zawierającym numer PESEL. Warto jednak pamiętać, że elektroniczne skierowanie nie będzie dostępne natychmiast po wypełnieniu ankiety. Dokument będzie wygenerowany w systemie po dwóch dniach roboczych od zgłoszenia. To oznacza, że jeśli ktoś wypełnił ankietę w pierwszym dniu działania programu, e-skierowanie otrzyma dopiero 5 lipca. 

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!