Jak zadbać o seniora? Opaska z numerem telefonu może uratować życie!
Co jakiś czas policja otrzymuje zgłoszenia o zaginięciach seniorów, którzy wyszli z domu w nieznanym kierunku, bez telefonu komórkowego i po dłuższym czasie nieobecności nie powrócili do domu. Jak zadbać o seniora? Pamiętajmy, że czasem zaniki pamięci mogą pojawić się nagle, nawet u osób, które nie miały z tym dotąd problemów! Szczególnie często zdarza się to w upalne, słoneczne dni. Zdaniem ekspertów prosta opaska z numerem telefonu do członka rodziny może uratować życie.
- Anna Malinowska
- /
- 2 lipca 2021
Opaska z numerem telefonu dla seniora
Centrum Warszawy. W wiosenne popołudnie grupa młodych osób zauważyła starszą kobietę błąkającą się w okolicach MDM. Jest chłodno, a seniorka wydaje się być zbyt lekko ubrana. Nie potrafi odpowiedzieć na podstawowe pytania, sprawia wrażenie zagubionej i wystraszonej sytuacją. Dzięki silikonowej opasce z numerem telefonu do córki, udało się zaoszczędzić jej dodatkowego stresu – wzywania policji, wizyty na komendzie, ustalania personaliów. W ciągu godziny, kobieta była już bezpieczna w swoim domu oddalonym od miejsca odnalezienia o ponad 5 kilometrów.
Takich historii jest wiele. Warto zadbać o najprostsze rozwiązania, które pomogą w odnalezieniu osoby starszej. Zdaniem lekarzy, szczególnie teraz gdy panują wysokie temperatury, mogą pojawić się nagłe problemy zdrowotne osób starszych w tym zaniki pamięci, nawet jeśli wcześniej takie epizody nie występowały
Lokalizatory GPS dla seniora
Oczywiście lokalizację osoby zaginionej można ustalić na podstawie telefonu komórkowego. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Osoba starsza wychodząc z domu, może zwyczajnie nie wziąć ze sobą urządzenia lub je zgubić. Sprawdzają się więc proste rozwiązania takie jak opaski w formie zegarka, które dodatkowo posiadają przycisk wezwania pomocy SOS. Ich ceny zaczynają się już od stu, dwustu złotych.
Srebrna gospodarka. Tak się zarabia na seniorachAnna Malinowska
Nie każdy lokalizator nadaje się dla seniora
Najlepiej, jeśli takie urządzenie będzie miało zaszyty w sobie moduł GPS. Niestety na rynku nie brakuje lokalizatorów, które co najwyżej wydają sygnał dźwiękowy lub opierają lokalizację na podstawie systemu bluetooth i kontaktu z innymi telefonami. Takie proste urządzenia za kilkanaście złotych mogą nadać się co najwyżej do lokalizacji kluczy.
W przypadku osób starszych potrzebne jest bardziej zaawansowane rozwiązanie, z mocną baterią, systemem lokalizacji satelitarnej i transmisją danych. Zakup takiego urządzenia wraz z odpowiednimi usługami np. kartą sim nie jest już dramatycznie drogi, a roczne koszty jego użytkowania mogą zamknąć się w niewiele ponad 100 zł.
Koperty życia do lodówki
Innym rozwiązaniem, użytecznym w zupełnie innych sytuacjach są tzw. koperty lub pudełka życia przechowywane w… lodówce. Chodzi o to, by w jednym, ustalonym miejscu, które jest w każdym domu, znajdował się komplet informacji np. dla ratowników medycznych, którzy podejmują się ratowania zdrowia i życia w mieszkaniu osoby, która potrzebuje natychmiastowej pomocy. Takie pudełko bądź koperta muszą być odpowiednio oznakowane oraz zawierać komplet informacji np. o przyjmowanych lekach, alergiach, schorzeniach, osobach do kontaktu.
Karta informacyjna w kopercie życia
Dane znajdujące się w kopercie lub pudełku życia to nic innego jak tzw. karta informacyjna pierwszej pomocy. Może być ona przechowywana także w etui telefonu komórkowego, w przypadku osób często wychodzących z mieszkania. Niektórzy umieszczają je także w samochodzie np. za osłoną słoneczną, czy w górnej części deski rozdzielczej. Wzór takiej karty jest dostępny m.in. na stronie Caritas.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.