Zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci – duża popularność elektronicznego formularza

134 zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci i co najmniej dwie informacje pozwalające złapać osoby wywożące duże ilości odpadów na gorącym uczynku to efekt zaledwie dwóch tygodni działania specjalnego formularza na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pozwala on na zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci i przestępstw przeciw środowisku oraz szybką reakcję odpowiednich służb.

Zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci – duża popularność elektronicznego formularza
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 lipca 2021

Na jakiej stronie można zgłosić dzikie wysypisko śmieci?

Kilka tygodni temu w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o sposobach zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci. Jak się okazuje, stworzony właśnie formularz przez Inspekcję Ochrony Środowiska już zdał egzamin. Oprócz 134 przypadków potwierdzonych informacji, w dwóch przypadkach udało się udaremnić próby zdeponowania w nielegalnym miejscu groźnych odpadów.

Przypomnijmy, oprócz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, osoby, które zauważą dzikie wysypisko śmieci, mogą to zrobić na zupełnie nowej stronie GIOŚ na specjalnym i bardzo prostym formularzu

Dzikie wysypiska przez internet

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba wysoko ocenił aktywność obywateli i ich skuteczność, jaka jest możliwa dzięki formularzowi. Zaznaczył, że pozwala on służbom szybko weryfikować informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa środowiskowego. Cały proces zgłoszenia takiego miejsca lub procederu to zaledwie kilka minut.

Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?Anna Malinowska


Niebezpieczne odpady zgłaszane przez internet

Wiceminister Ozdoba wymienia przy tym dwa przypadki, z czego jeden z województwa śląskiego mógł stanowić poważne zagrożenie dla środowiska - „dzięki zgłoszeniu udało się na gorącym uczynku przyłapać podejrzanego, który chciał nielegalnie zdeponować 47 200-litrowych beczek niebezpiecznych odpadów. Kolejna sprawa — zaledwie dzień po opublikowaniu w mediach informacji o pojawieniu się formularza, zgłoszono nam informację o nielegalnym zmagazynowaniu 26 pojemników typu mauser. Pokazuje to ogromną skalę tego zjawiska” – powiedział.

Dzikie wysypiska – straty dla samorządów

Dzikie wysypiska śmieci to z jednej strony gigantyczne zagrożenie dla środowiska naturalnego i ekosystemów, z drugiej jednak poważne obciążenie dla samorządów. „Chcemy karać tych, którzy przez nieuczciwe działania, doprowadzają do degradacji środowiska i w dalszym ciągu liczymy tu na Państwa pomoc w popularyzowaniu tej kwestii” – powiedział wiceminister Jacek Ozdoba, podsumowując pierwsze tygodnie wirtualnego formularza, na którym można zgłaszać realne zagrożenia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!