Zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci – duża popularność elektronicznego formularza
134 zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci i co najmniej dwie informacje pozwalające złapać osoby wywożące duże ilości odpadów na gorącym uczynku to efekt zaledwie dwóch tygodni działania specjalnego formularza na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pozwala on na zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci i przestępstw przeciw środowisku oraz szybką reakcję odpowiednich służb.

- Martyna Kowalska
- /
- 9 lipca 2021
Na jakiej stronie można zgłosić dzikie wysypisko śmieci?
Kilka tygodni temu w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o sposobach zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci. Jak się okazuje, stworzony właśnie formularz przez Inspekcję Ochrony Środowiska już zdał egzamin. Oprócz 134 przypadków potwierdzonych informacji, w dwóch przypadkach udało się udaremnić próby zdeponowania w nielegalnym miejscu groźnych odpadów.
Przypomnijmy, oprócz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, osoby, które zauważą dzikie wysypisko śmieci, mogą to zrobić na zupełnie nowej stronie GIOŚ na specjalnym i bardzo prostym formularzu.
Dzikie wysypiska przez internet
Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba wysoko ocenił aktywność obywateli i ich skuteczność, jaka jest możliwa dzięki formularzowi. Zaznaczył, że pozwala on służbom szybko weryfikować informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa środowiskowego. Cały proces zgłoszenia takiego miejsca lub procederu to zaledwie kilka minut.
Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?Anna Malinowska
Niebezpieczne odpady zgłaszane przez internet
Wiceminister Ozdoba wymienia przy tym dwa przypadki, z czego jeden z województwa śląskiego mógł stanowić poważne zagrożenie dla środowiska - „dzięki zgłoszeniu udało się na gorącym uczynku przyłapać podejrzanego, który chciał nielegalnie zdeponować 47 200-litrowych beczek niebezpiecznych odpadów. Kolejna sprawa — zaledwie dzień po opublikowaniu w mediach informacji o pojawieniu się formularza, zgłoszono nam informację o nielegalnym zmagazynowaniu 26 pojemników typu mauser. Pokazuje to ogromną skalę tego zjawiska” – powiedział.
Dzikie wysypiska – straty dla samorządów
Dzikie wysypiska śmieci to z jednej strony gigantyczne zagrożenie dla środowiska naturalnego i ekosystemów, z drugiej jednak poważne obciążenie dla samorządów. „Chcemy karać tych, którzy przez nieuczciwe działania, doprowadzają do degradacji środowiska i w dalszym ciągu liczymy tu na Państwa pomoc w popularyzowaniu tej kwestii” – powiedział wiceminister Jacek Ozdoba, podsumowując pierwsze tygodnie wirtualnego formularza, na którym można zgłaszać realne zagrożenia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.