Pęto kiełbasy i piwo za szczepienie? Totalizator Sportowy odpowiada

Nigdy wcześniej nie byliśmy tak bombardowani fake newsami, jak teraz — w dobie pandemii. Jeden goni następny i czasem ciężko zweryfikować, co jest prawdą, a co nie. Tak, jak w przypadku nagród w Loterii Narodowego Programu Szczepień. W obiegu jest informacja jakoby zaszczepieni byli nagradzani kiełbasą i napojem wyskokowym. Co na to organizator konkursu?

Pęto kiełbasy i piwo za szczepienie? Totalizator Sportowy odpowiada
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 lipca 2021

"Kawałek kiełbasy za moje zdrowie? Przecież to żart!"

W internecie krąży od kilku dni screen ze smartfona, prezentujący SMS o treści: "Gratulujemy wygranej w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Wygrałeś pęto kiełbasy podwawelskiej i dwa Harnasie. Nagrodę odbierzesz w najbliższej Żabce." Nadawca: Totalizator Sportowy.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to żart. Ale zupełnie poważnie zapytano nas, czy organizator naprawdę mógłby wymyślić podobne nagrody. - Kawałek kiełbasy za moje zdrowie? Przecież to żart! - napisał nam Czytelnik. Okazuje się, że wiele osób uwierzyło w tego SMS-a. Czy słusznie?

- Zdrowy rozsądek lub znajomość danej tematyki na pewno mogą pomóc bronić się przed fake news. Dodatkowo, jeżeli temat jest ważny lub wiązać się może z naszymi decyzjami, jakie mamy na tej podstawie podjąć, warto poszukać informacji u źródła albo w niezależnych kanałach informacji np. rządowych albo naukowych. Niestety wymaga to od nas włożenia wysiłku i poświęcenia czasu, by to zweryfikować, a jak wiemy z zaangażowaniem jest różnie - skomentował Rafał Stępniewski, CEO Rzetelnej Grupy, marki Polityka Bezpieczeństwa, dodając, że w dzisiejszych czasach nie ma prostej i szybkiej metody obrony przed fake newsami.

Zwycięzcy loterii szczepionkowej traktowani jak… nobliści!Zwycięzcy loterii szczepionkowej traktowani jak… nobliści!Anna Malinowska

Ich głównym źródłem są obecnie media społecznościowe, które treści chłoną w ekspresowym tempie, bardzo szybko stają się tak zwanym viralem. Drugim źródłem dezinformacji są, niestety, media. - Nie raz się zdarzało, że renomowana marka wydawnicza bezrefleksyjnie publikuje informacje — bo chce być pierwszą — kolejne serwisy informacyjne powielają temat u siebie, a czytelnik zawierza temu, co czyta. Opiniotwórcze media powinny brać odpowiedzialność za to, co przekazują - zaznaczył Rafał Stępniewski.

Czy SMS mówiący o nagrodzie w postaci kiełbasy i piwa to fake news?

- Informacje pojawiające się w różnych miejscach w internecie, według których za zaszczepienie przeciwko COVID-19 można wygrać artykuły żywnościowe, alkohol czy inne rzeczy nieopisane w Regulaminie Loterii Narodowego Programu Szczepień są nieprawdziwe. Do wygrania są wyłącznie te nagrody, które są wymienione we wspomnianym Regulaminie — przekazał nam Jarosław Tomaszewskiz Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego, który przy tej okazji apeluje o niewprowadzanie w błąd osób, które chcą wziąć udział w Loterii.

- Takie "żarty" w dobie walki o zdrowie wszystkich Polaków są co najmniej niestosowne - dodał przedstawiciel Totalizatora.

Co musisz wiedzieć o loterii?

- Już 14 lipca uczestnicy Loterii Narodowego Programu Szczepień wezmą udział w pierwszym losowaniu nagród tygodniowych. Do wygrania pięć razy po 50 000 zł i 60 hulajnóg elektrycznych. Te same nagrody będzie można wygrać w 11 kolejnych tygodniowych losowaniach — poinformowało Biuro Prasowe organizatora loterii, dodając: — Przy okazji przypominamy, że w ogólnopolskiej Loterii Narodowego Programu Szczepień mogą wziąć udział wszystkie osoby pełnoletnie, które dokonały lub dokonają kompletnej procedury zaszczepienia przeciwko COVID-19 do 30 września 2021 roku i do tego czasu zarejestrują się w loterii.

Zaostrzenie kar dla kierowców. Nawet 30 tys. grzywny?Zaostrzenie kar dla kierowców. Nawet 30 tys. grzywny?Michał Górecki

Nagród jest więcej. Co 500. osoba biorąca udział w loterii wygra 200 zł, a co 2000. grający – 500 zł. Z kolei podczas każdego z 3 losowań miesięcznych zaszczepieni zagrają o dwie wygrane w wysokości 100 000 zł oraz dwa samochody Toyota Corolla (łącznie 6 sztuk). Losowanie finałowe odbędzie się 6 października. Uczestnicy loterii zagrają wówczas o dwie nagrodypo 1 000 000 złotych każda, a także o dwa samochody Toyota C-HR.

Ogólnopolska Loteria Narodowego Programu Szczepień rozpoczęła się 1 lipca. Rejestracji można dokonać poprzez Internetowe Konto Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl lub dzwoniąc na Infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numer 989. Do tej pory w loterii zarejestrowało się ponad 2,1 mln osób – ponad 4 200 uczestników trafiło już nagrody natychmiastowe (w wysokości 500 zł i 200 zł). Te osoby zostały poinformowane o wygranej SMS-em wysłanym przez Totalizator Sportowy.

Następnie na numer telefonu podany podczas rejestracji do zwycięzców trafił SMS z PKO Banku Polskiego (nazwa nadawcy: PKO BP) zawierający kod awizo, kwotę wypłaty i termin ważności kodu,dzięki temu będzie można zrealizować wygraną bezpośrednio z bankomatów należących do banku. Nagrodę można też wypłacić w oddziale lub agencji PKO Banku Polskiego.

W przypadku nagród o wyższej wartości, a takimi będą już wygrane tygodniowe, miesięczne czy wreszcie finałowe, Totalizator Sportowy w ciągu dwóch dni licząc od dnia następnego po losowaniu przekaże informacje telefonicznie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!