Zaostrzenie kar dla kierowców. Nawet 30 tys. grzywny?

Rada Ministrów bardzo restrykcyjnie podchodzi do piratów drogowych. Na wtorkowym posiedzeniu (13.07) przyjęła kierunki zmian, jakie miałyby zostać wprowadzone do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zaostrzenie kar dla kierowców – to mało powiedziane. Piratom ma grozić nawet 30 tys. złotych kary! 

Zaostrzenie kar dla kierowców. Nawet 30 tys. grzywny?
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 lipca 2021

Liczba wypadków w Polsce 2020

W ostatnich tygodniach głośno było o wypadku spod Stalowej Woli (Podkarpackie), gdzie pijany kierowca, bez uprawnień uderzył w auto, którym podróżowało małżeństwo z małym dzieckiem. Kobieta i mężczyzna w wieku 39 lat ponieśli śmierć. To tylko jedna z naprawdę wielu tragedii, jakie dzieją się na polskich drogach. Tylko w 2020 roku, według danych Centrum Informacyjnego Rządu, doszło do 23.540 wypadków drogowych, w których życie straciło 2.491 osób, a 26.463 osoby odniosły obrażenia. Prawie 9 tys. doznało ciężkich obrażeń i ze skutkami wypadku, prawdopodobnie będą zmagać się do końca życia. 

Blisko 90% wypadków wydarzyło się z winy kierujących. W 1.656 przypadkach byli oni pijani. Kierowcy z promilami przyczynili się do śmieci 216 osób oraz obrażeń 1.847 ludzi.

Ostre kary dla pijanych kierowców jak najszybciejOstre kary dla pijanych kierowców jak najszybciejMonika Świetlińska

Dotkliwe kary dla piratów drogowych

Rząd chce umożliwić nakładanie przez organy kontroli oraz orzekania przez sądy zdecydowanie wyższych, niż obecnie kar pieniężnych. I tak, dolna granica wymiaru kar za najbardziej niebezpiecznie zachowania na drodze ma zostać znacznie podniesiona. Podwyższona zostanie także maksymalna wysokość grzywny z 5 tys. do 30 tys. złotych (!) za wykroczenia drogowe. 

Za co najwyższe mandaty? 

W zwykłym postępowaniu mandatowym górna granica grzywny wyniesie 3,5 tys. złotych. Jednak za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 30 km/h grozić będzie mandat do… 5 tys. złotych! Jeśli ten sam kierowca popełni to samo wykroczenie, wówczas recydywa będzie go kosztowała od 3 tys. do 5 tys. złotych. 

Zaostrzenie kar dla pijanych kierowców

Rząd chce, by szczególnie dotkliwe kary dotyczyły prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz przestępstw drogowych popełnionych pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego. Szczególnie na baczności, muszą się mieć osoby, które już podobne przestępstwa mają na koncie. Recydywa ma być karana szczególnie surowo. 

Zatrzymanie prawa jazdy w czasie wakacji. Jak wrócić do domu?Zatrzymanie prawa jazdy w czasie wakacji. Jak wrócić do domu?Anna Malinowska

Renta dla rodzin ofiar wypadków

Prawo ma umożliwiać orzeczenie renty dla bliskich ofiar wypadków już na etapie postępowania karnego. Będzie ją wypłacał sprawca przestępstwa umyślnego ze skutkiem śmiertelnym. Renta będzie przyznawana z urzędu. Osoba uprawniona do takiego świadczenia bądź prokurator nie będą musieli składać w tej sprawie jakichkolwiek wniosków. 

Punkty karne kasowane po dwóch latach

Inna propozycja dotyczy zmiany systemu punktów karnych. Jeśli propozycje wejdą w życie, punkty będą kasowane dopiero po dwóch latach. 

Za naruszenie przepisów, kierowca będzie mógł otrzymać nawet… 15 puntów karnych. Oznacza to podniesienie o 5 punktów obecnej maksymalnej granicy. Nie będzie także szkoleń redukujących punkty karne na koncie. 

Co więcej, wysokość składki ubezpieczenia OC ma być w dużej mierze zależna od posiadanych punktów karnych. Ubezpieczyciele mają mieć wgląd do bieżących danych o kierowcy zewidencjonowanych w bazie CEPIK. 

Kiedy nowe prawo drogowe wejdzie w życie?

Na razie są to jedynie „kierunki zmian”. Projekt ustawy po dokonaniu pewnych korekt trafi pod obrady Rady Ministrów i będzie podlegał uzgodnieniom między resortami sprawiedliwości i infrastruktury. Zmiany wymagają bowiem m.in. nowelizacji kodeksu karnego. To oznacza, że na razie trudno mówić nawet o przybliżonym terminie wejścia w życie nowych przepisów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!