Konfiskata auta za jazdę po pijanemu? W wielu krajach taki przepis już obowiązuje!

W katalogu surowych kar za jazdę po pijanemu w polskim prawie ma znaleźć się także… konfiskata auta, czyli przepadek pojazdu na rzecz skarbu państwa – wynika z zapowiedzi rządu. Proponowana sankcja ma być obligatoryjna w przypadku kierowcy, który w stanie nietrzeźwości doprowadzi przynajmniej do niebezpieczeństwa sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. 

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu? W wielu krajach taki przepis już obowiązuje!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 lipca 2021

Przepadek auta – nawet jeśli nie jest on własnością sprawcy

Przepisy zakładają, że sąd będzie mógł zdecydować o przepadku samochodu nawet wtedy, gdy sprawca nie jest jego właścicielem. Warunek jest jeden – właściciel lub osoba uprawniona mogła przewidzieć lub przewidywała, że udostępniając swój pojazd, może umożliwić popełnienie przestępstwa – a takim jest jazda „na podwójnym gazie”. 

Przepadek samochodu prowadzonego przez osobę pod wpływem narkotyków

Dokładnie takie same zasady mają obowiązywać w przypadku osób, które zdecydują się wsiąść za kółko pod wpływem środków odurzających, czyli np. narkotyków. Prawo będzie w takich wypadkach działało analogicznie jak w przypadku jazdy po pijanemu. 

Przepadek pojazdu za jazdę po pijanemu w Europie

Polska propozycja nie jest naszym „wynalazkiem”. Jak czytamy w opracowaniu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, podobne rozwiązania są dostępne w niektórych krajach Europy. Katalog możliwych kar obejmuje, zarówno nieodwołalną konfiskatę pojazdu, jak również jego unieruchomienie przez pewien czas poprzez odebranie dokumentów pojazdu i... tablic rejestracyjnych (Grecja). Poniżej prezentujemy kilka przykładów krajów, w których możliwy jest przepadek samochodu, który był prowadzony przez pijanego kierowcę.

Zaostrzenie kar dla kierowców. Nawet 30 tys. grzywny?Zaostrzenie kar dla kierowców. Nawet 30 tys. grzywny?Michał Górecki

Konfiskata pojazdu w Belgii

W Belgii sytuacja jest prosta. Jak czytamy w wyżej wymienionym opracowaniu IWS, jeżeli sprawca straci uprawnienia kierowania pojazdami na określony czas, sąd może na ten sam okres „unieruchomić” jego pojazd, pod warunkiem, że jest on własnością sprawcy oraz jest użytkowany wyłącznie przez niego.

W przypadku dożywotniego pozbawienia prawa jazdy, sąd może nawet zdecydować o konfiskacie samochodu. Przepadek pojazdu jest tam jednak możliwy tylko wtedy, kiedy należy on do ukaranego. 

Konfiskata samochodu w Danii

Konfiskata samochodu należącego do pijanego kierowcy jest dość mocno ugruntowana w prawie. Przepisy wskazują, że w przypadku poważnych naruszeń przepisów drogowych oraz recydywy, dopuszczalny jest przepadek samochodu. 

Co ciekawe orzeczenie konfiskaty może być zastosowane nie tylko względem pojazdu, którym poruszał się sprawca, ale także innego pojazdu, który do niego należy.

Konfiskata auta w Estonii

Estoński kodeks karny, a dokładnie §83 umożliwia przepadek samochodu, jeśli w czasie orzekania jest on własnością sprawcy, a wyjątkowych okolicznościach nawet wtedy, gdy należy już do… innej osoby, jeśli wiedziała, że pojazd został sprzedany w celu uchronienia się przed sankcją.

Taka sama kara dotyczy osoby, która z pełną świadomością użyczyła swoje auto pijanemu kierowcy. 

Konfiskata samochodu w Finlandii 

Podstawy do odebrania samochodu pijanemu kierowcy zawarte są w rozdziale 10 tamtejszego kodeksu karnego. Obowiązuje tu prosta zasada – wobec każdego przedmiotu wykorzystanego do przestępstwa umyślnego, możliwe jest sądowe orzeczenie o jego przepadku. Ma to zastosowanie m.in. do pojazdów, które prowadzili pijani kierowcy.

Odebranie tablic rejestracyjnych w Grecji

Greckie prawo co prawda nie przewiduje odebrania samochodu pijanemu kierowcy. Wspominamy jednak o tym przypadku, gdyż… jest bardzo oryginalny. 

Jeżeli właściciel pojazdu został skazany za jazdę po pijanemu, policja odbiera mu dowód rejestracyjny oraz… tablice rejestracyjne pojazdu. Taka kara może być orzeczona przez sąd na czas od 10 dni do pół roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!