Zatrzymanie prawa jazdy w czasie wakacji. Jak wrócić do domu?

Pośpiech w czasie wyjazdu wakacyjnego może kosztować nas nie tylko zwiększeniem letniego budżetu o kwotę mandatu, ale także pożegnaniem na trzy miesiące z prawem jazdy. Co zrobić, jeśli policja przyłapie nas na przekroczeniu prędkości o 50 km/h w momencie, w którym jedziemy na upragniony urlop. Czy wszystko stracone? Jak wrócić do domu?

Zatrzymanie prawa jazdy w czasie wakacji. Jak wrócić do domu?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 lipca 2021

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące. Od kiedy nie mogę prowadzić?

To niezbyt przyjemny urlopowy scenariusz: przyłapanie przez drogówkę na znacznym przekroczeniu prędkości w drodze na wakacyjny wypoczynek. Niestety. Czerwona latarka drogówki lub nieoznakowany radiowóz, który daje nam świetlne sygnały do zatrzymania może oznaczać poważne problemy, które popsują beztroski co do zasady czas.

W przypadku zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące z powodu nadmiernej prędkości, o jedno możemy być spokojni. Kara nie działa natychmiast. Mamy dokładnie 24 godziny na to, aby wrócić do domu lub dojechać do miejsca docelowego wypoczynku. 

W międzyczasie warto zastanowić się co dalej. Jeśli drugi z pasażerów, np. małżonek ma prawo jazdy, nic nie zakłóci możliwości powrotu z urlopu znad morza, czy jeziora. Po prostu prowadzenie auta w drodze powrotnej spadnie na inną osobę lub osoby, które posiadają prawo jazdy. My jednak po upływie 24 godzin musimy pożegnać się z prawem do prowadzenia samochodu. I nie ma tutaj żadnego odstępstwa, czy odroczenia kary.

Interaktywna mapa śmiertelnych wypadków w PolsceInteraktywna mapa śmiertelnych wypadków w PolsceMartyna Kowalska

Powrót z wakacji po zatrzymaniu prawa jazdy

Sytuacja komplikuje się, jeśli jesteśmy jedyną osobą, która posiada uprawnienia do prowadzenia samochodu. Jeśli tracimy prawo jazdy na trzy miesiące i dopiero wyruszamy w podróż, czasami najlepszą decyzją jest rezygnacja z wypoczynku, lub wyjazd na wczasy innym środkiem transportu. Jeśli zostaniemy pozbawieni prawa jazdy, ryzyko powrotu za kółkiem bez uprawnień nie ma najmniejszego sensu. 

Niezastosowanie się do okresowego zakazu prowadzenia samochodu wiąże się bowiem z poważnymi konsekwencjami. Nawet jeśli będziemy jechali przepisowo, policjant, który zatrzyma nas do rutynowej kontroli, może wydłużyć nasz zakaz do… 6 miesięcy. To już poważne ograniczenie, które dla wielu może oznaczać kłopoty w pracy, prowadzonej działalności oraz codziennym funkcjonowaniu. 

Poważne skutku jazdy bez uprawnień

A co jeśli mimo wspomnianego wydłużenia kary, ponownie nie zastosujemy się do zakazu prowadzenia pojazdów? W takiej sytuacji grozi nam nawet 5000 złotych kary, 2 lata pozbawienia wolności oraz dość długi rozbrat z uprawnieniami do jazdy samochodem usankcjonowany wyrokiem sądu. 

Wniosek? Jeśli straciliśmy prawo jazdy na trzy miesiące, wykorzystajmy jak najlepiej 24-godzinny bufor, na jaki pozwalają nam przepisy, podejmijmy najlepsze możliwe decyzje, a potem cierpliwie czekajmy na zwrot prawa jazdy. 

Jak zorganizować powrót z wakacji po utracie uprawnień?

Są jednak sposoby, by utrata prawa jazdy nie zniszczyła do reszty planów urlopowych. W takim wypadku, jeśli nasi współpasażerowie nie posiadają prawa jazdy, można zwrócić się o pomoc u członka rodziny, który może dojechać np. pociągiem, czy autobusem i… nas przywieźć. 

Problem pojawi się wówczas, gdy dodatkowy pasażer z racji liczby miejsc nie wchodzi w grę. Wtedy jedna z osób niestety musi wrócić innym środkiem transportu. Chyba że odsiecz przybędzie do nas „na dwa samochody”. Wtedy problemu z liczbą miejsc raczej nie będzie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!