Wyjeżdżam na wakacje. Co z przesyłką zamówioną na mój adres?

Wyjeżdżasz na wakacje i zadajesz sobie pytanie – co z przesyłką zamówioną na mój adres? Na rynku pocztowym dość sprawnie działają usługi przekierowania paczki na inny adres. Poczta Polska chwali się także możliwością przechowywania przesyłek, a także opcją poste-restante. Co to takiego? Wyjaśniamy. 

Wyjeżdżam na wakacje. Co z przesyłką zamówioną na mój adres?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 lipca 2021

Opóźniona przesyłka i wakacyjny wyjazd

Pandemia dokonała przyspieszenia w e-commerce nad Wisłą. Według najnowszego badania Gemius „E-commerce w Polsce 2020” aż 73% internautów przynajmniej raz kupiło coś w sieci. To oznacza roczny wzrost na poziomie 11 punktów procentowych.

Rzeczywiście. Łatwiej jest wymienić zalety kupowania w sieci, choć trzeba przyznać, że nie brakuje także wad. Jeśli czekamy na ważną korespondencję lub przesyłkę z zakupionymi towarami, jednak wszystko wskazuje na to, że w dniu doręczenia nie będzie nas w domu, można skorzystać z kilku opcji.

Najłatwiejszą jest przekierowanie przesyłki, które dostępne jest w wielu firmach kurierskich. Jeśli okaże się, że spontanicznie zdecydowaliśmy się na wyjazd np. do Trójmiasta i znamy adres naszego pobytu, możemy zmienić adres doręczenia… szczególnie jeśli w paczce ma być np. krem do opalania albo strój kąpielowy. 

Ważna przesyłka podczas nieobecności w domu

Do odbioru przesyłki możemy upoważnić także sąsiada lub mieszkającego w pobliżu członka rodziny. Kiedy nas nie ma, korespondencja lub paczka trafi do niego. Konieczne jest także udzielenie pełnomocnictwa i dyspozycji dla kuriera. Inną metodą jest przekazanie specjalnego i unikalnego numeru PIN, który jest kluczem do podjęcia przesyłki. 

Polecony na maila. Jak to działa?Polecony na maila. Jak to działa?Martyna Kowalska


Czy poczta może przechować przesyłkę?

Poczta Polska chwaliła się ostatnio możliwością skorzystania z przechowania przesyłki. Stosowną dyspozycję w tej sprawie można przekazać elektronicznie lub na papierze. W ten sposób możemy wydłużyć czas przechowywania przesyłki z 14 dni do nawet 4 tygodni, licząc od pierwszej próby doręczenia. 

Na czym polega „Doręczenie na życzenie”?

„Doręczenie na życzenie to kolejna usługa pocztowców, polegająca na ponownym doręczeniu awizowanej przesyłki pod adres na niej wskazany, jednak już ze wskazaniem najwygodniejszego terminu. Można wybrać nawet przedział godzinowy, jednak wyłącznie w czasie pracy placówki pocztowej. Koszt takiego rozwiązania w Poczcie Polskiej to 4 zł 50 gr. 

Co to jest „Poste Restante”?

Poste Restante to usługa, dzięki której możemy odebrać przesyłkę w dowolnie wybranej placówce pocztowej. W przypadku skorzystania z tej usługi, ważne jest, aby przesyłka była właściwie zaadresowana. Kolejność danych powinna być następująca: imię i nazwisko albo pełna nazwa adresata, napis „poste restante”, właściwy kod pocztowy i nazwa placówki pocztowej, która ma wydać przesyłkę. Przesyłki nadawane na poste restante doręczane są w cenie wybranej przez klienta usługi, bez dodatkowej opłaty” – informuje Poczta Polska. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!