Gdańsk: Miejski autobus z… przyczepką na rowery

Są różne sposoby na walkę ze smogiem i przyciągnięcie turystów. Na ulicach Gdańska można spotkać sezonowy miejski autobus linii 612, który oprócz 8 stanowisk rowerowych we wnętrzu, ma także… przyczepkę rowerową na 20 jednośladów. 

Gdańsk: Miejski autobus z… przyczepką na rowery
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 lipca 2021

Rowerowy autobus w Gdańsku 

Pomysł gdańskich specjalistów od transportu miejskiego z pewnością przypadnie do gustu fanom dwóch kółek, którzy mieszkają w Trójmieście lub wybierają się w tamte okolice na urlop. Jak tłumaczy, cytowany na Portalu Miasta Gdańska dyrektor ZTM, Sebastian Zomkowski - Dostrzegając ogromny potencjał turystyczny Wyspy Sobieszewskiej i odpowiadając na potrzeby rowerzystów, zdecydowaliśmy w tym roku na uruchomienie »rowerowej« linii sezonowej 612, łączącej Śródmieście Gdańska z Sobieszewem” 

Transport miejski i infrastruktura rowerowa

W ocenie gdańskiego ZTM-u oferta może być szczególnie atrakcyjna dla rodzin oraz seniorów, którzy nie rezygnują z aktywnego wypoczynku. W tym wypadku to także zaproszenie, do poznawania walorów przyrodniczych Wyspy Sobieszewskiej. 

Sposób na porządek z hulajnogami w mieścieSposób na porządek z hulajnogami w mieścieMichał Górecki

Rower w komunikacji miejskiej

Autobusowa linia rowerowa oznaczona numerem 612 przebiega na trasie „Śródmieście SKM” – „Sobieszewo”. Będzie czynna w soboty, niedziele oraz święta, a autobusy mają kursować w przybliżeniu co 80 minut. Cechą tej linii jest to, że należy ona do tzw. tras „przyspieszonych”. To oznacza, że autobus z przyczepką zatrzymuje się jedynie na trzech przystankach. Oprócz wspomnianych punktów, początkowego i końcowego będzie to także „Brama Żuławska”. 

Łącznie autobus może przewieźć 28 rowerów (8 na pokładzie oraz 20 na przyczepie). Gdański ZTM zwraca jedynie uwagę, że załadunek oraz rozładunek rowerów na przyczepie może odbywać się wyłącznie pod nadzorem kierowcy autobusu. 

Autobus rowerowy nie tylko dla rowerzystów

Z „autobusu z przyczepą”, rzecz jasna, mogą korzystać nie tylko rowerzyści, ale także pozostali podróżni. Portal Miasta Gdańska przypomina, że na Wyspie Sobieszewskiej wytyczonych jest kilkanaście kilometrów tras rowerowych, z których można wyruszyć dalej trasą EuroVelo10 przez Mierzeję Wiślaną, aż do… granicy z Federacją Rosyjską.

Za transport rowerów na linii 612 gdański ZTM nie będzie pobierał dodatkowych opłat. Obowiązuje tam taryfa zwykła. 

Zdjęcie pochodzi z serwisu gdansk.pl / autor ZTM Gdańsk

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!