fb

Nowy znak na autostradach. Co oznacza „czarna dłoń”?

Wzorem oznakowania stosowanego w Niemczech i Austrii, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadza specjalne tablice z czarną dłonią na żółtym tle. Nowy znak można już spotkać na niektórych autostradach i ekspresówkach. Co oznacza „czarna dłoń”? Wyjaśniamy.

Nowy znak na autostradach. Co oznacza „czarna dłoń”?
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 lipca 2021

Czarna dłoń na drogach szybkiego ruchu

Jak zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) charakterystyczne i dość duże tablice są początkiem działań podjętych przez zarządcę kluczowych dróg w Polsce. Celem nowych znaków jest eliminacja niebezpieczeństwa… jazdy pod prąd. 

Jak wynika z nagrań z samochodowych kamerek pokładowych oraz raportów policji, co jakiś czas zdarzają się skrajnie niebezpieczne sytuacje, które grożą bardzo poważnymi wypadkami. Okazuje się, że stosowane oznakowanie poziome i pionowe nie wystarcza, a niektórzy kierowcy wjeżdżają na drogi szybkiego ruchu pod prąd. Często taki błąd kończy się tragedią. GDDKiA, analizuje obecnie wszystkie miejsca, w których dochodzi do takich incydentów i sukcesywnie montuje tablice z czarną dłonią.

Czarna dłoń – skąd pomysł na nowy znak?

Tablice z charakterystyczną dłonią i znakiem „zakaz wjazdu” oraz napisem „Stop. Falsch” znane są z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu w krajach niemieckojęzycznych. Tym samym tropem podążyły także Słowacja oraz Chorwacja. Teraz, pomysł, niemal jeden do jednego został przeniesiony na polskie drogi. Zdaniem ekspertów, to „europejski odpowiednik” znanego w Stanach Zjednoczonych znaku „Wrong Way”

Nowa tablica ma formę prostokąta w układzie pionowym. Wspomnianą czarną dłoń na żółtym, odblaskowym tle uzupełnia napis „STOP. Zły kierunek”. Wielkością przypomina bardziej drogowskaz z odległościami niż zwykły znak drogowy. Wszystko po to, by niezależnie od warunków panujących na drodze, a także pory dnia, ostrzeżenie było dobrze widzialne. I to w miejscu, w którym jeszcze nie jest za późno, na manewr naprawiający niebezpieczny błąd. 

GDDKiA: Rusza serwis internetowy dla kierowcówGDDKiA: Rusza serwis internetowy dla kierowcówMichał Górecki


Gdzie są znaki z czarną dłonią?

Jak informuje GDDKiA, nowe oznakowanie zostało już zainstalowane na węzłach Głogów Południe (S3) oraz Świlcza (S19). Takie same tablice umieszczono także w kilku miejscach na autostradzie A4 w okolicach Opola, Rzeszowa, Przemyśla, a także przy granicy polsko-ukraińskiej w Korczowej. 

Czarna dłoń – nowy znak drogowy?

GDDKiA wyjaśnia, że nowego oznakowania nie należy traktować jak klasycznego znaku drogowego. To bardziej wsparcie dla właściwej organizacji ruchu. Trudno spodziewać się, by „czarna dłoń” znalazła się np. w pytaniach egzaminacyjnych na prawo jazdy, lub w załączniku określającym znaki i sygnały drogowe. Podobne podejście mają także inne kraje, które już wprowadziły takie oznaczenia na swoich drogach szybkiego ruchu. 

Kolejne znaki z czarną dłonią

Kolejne znaki z charakterystyczną dłonią pojawią się w następnych lokalizacjach. Jak informuje GDDKiA, znajdziemy je m.in. na węźle Patriotów na S2 w Warszawie, na węzłach Wypędy, Paszków i Mszczonów na S8, na większości węzłów na S3 pomiędzy Szczecinem i Zieloną Górą, na obwodnicy Wałcza w ciągu S10, a także na kilku węzłach na S1 i S52 w okolicy Bielska-Białej”


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!