fb

ITD: Dużo niesprawnych autobusów na polskich drogach

Na wakacyjne trasy z dziećmi nadal wyruszają niesprawne autobusy. Na szczęście nie jest to już taka skala jak jeszcze dekadę temu. Według statystyk Inspekcji Transportu Drogowego, która sprawdziła ponad 600 takich pojazdów, co 22 kontrola autokaru kończy się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

ITD: Dużo niesprawnych autobusów na polskich drogach
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 lipca 2021

Kontrola autobusów przez ITD


Od początku wakacji, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili 647 kontroli autobusów. Niestety, w 29 pojazdach, w tym także tych przewożących dzieci na kolonie i obozy stwierdzono nieprawidłowości, które musiały zakończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. W przypadku 11 pojazdów, ich stan był na tyle beznadziejny, że zdaniem inspektorów, zagrażały one bezpieczeństwu pasażerów, a także innych użytkowników dróg.

Co sprawdza ITD podczas kontroli autobusu?

Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzają m.in. stan układów, które są kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mowa m.in. o układach hamulcowym, kierowniczym, sprawności ogumienia i oświetlenia. Sprawdzani są także kierowcy, m.in. pod względem trzeźwości, czasu pracy oraz nabytych uprawnień. 

ITD kontroluje autobusy nie tylko na głównych drogach, ale także w miejscach zbiórek, czy specjalnie wyznaczonych puntach kontroli pojazdów. 

Sprawdzenie autobusu przed wyjazdem wakacyjnymSprawdzenie autobusu przed wyjazdem wakacyjnymAnna Malinowska

Jak sprawdzić autobus przed wyjazdem?

Na początku wakacji pisaliśmy w Dzienniku Prawnym o policyjnej akcji kontroli autobusów. Oprócz drogówki, taką kontrolę może przeprowadzić także ITD. Wystarczy, że inspektorzy otrzymają sygnał od opiekunów wycieczki, nauczycieli czy rodziców. Inspekcja Transportu Drogowego zastrzega jednak, że taka informacja powinna być zgłoszona do niej co najmniej na kilka dni przed wyjazdem. W tym celu trzeba skontaktować się z właściwym terytorialnie wojewódzkim ITD. Pełną ich listę z podziałem na regiony można znaleźć tutaj.

Zaniedbania firm transportowych

Inspekcja Transportu Drogowego podaje na swoich stronach przykłady skrajnej nieodpowiedzialności jeśli chodzi o postawy kierowców autobusów oraz ich szefów. ITD z Lublina skontrolowała np. autobus, który zaledwie kilka dni wcześniej nie przeszedł badań technicznych. Ponowna kontrola u diagnosty odbyła się na… 40 minut przed planowanym wyjazdem autobusu z dziećmi i nie została właściwie przeprowadzona, co potwierdziły dane z tachografu. Autobus nie ruszył w dalszą drogę. 

Innym przykładem, który zakończył się odebraniem dowodu i zakazem dalszej jazdy była kontrola autobusu, który zawoził harcerzy na obóz do Białego Brzegu. To, co zobaczyli inspektorzy, mrozi krew w żyłach. Autobus, który miał być wypełniony dziećmi, miał niesprawne hamulce.

ITD wspomina także kontrolę sprzed kilku dni w Łodzi, gdzie funkcjonariusze skontrolowali autokar bez ważnych badań technicznych. Te powinny być wykonane już w … marcu!


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!