Samozbiory – sposób na tańsze owoce
Dla wielu to nie tylko sposób na aktywne spędzenie czasu na łonie natury, ale także spore oszczędności. Samozbiory, bo o nich mowa, pozwalają skrócić łańcuch dostaw. Klient przyjeżdża do gospodarstwa i… rusza z koszyczkiem, po truskawki czy jabłka. To, co zbierze, zostanie zwarzone i sprzedane. Często za pół ceny.
- Mikołaj Frączak
- /
- 23 lipca 2021
Moda na samozbiory
Coraz więcej gospodarstw rolnych oferuje swoim klientom ogromne bonusy np. na zakup owoców. Warunek jest jeden – klient musi przyjechać i zebrać sobie je sam. W ten sposób, gospodarstwa oszczędzają na pracy, oraz nie muszą sprzedawać płodów rolnych pośrednikom. Z kolei klient, dzięki skróceniu łańcucha dostaw, płaci za owoce mniej.
Wiele osób sprawdziło taki rodzaj „zakupów” połączonych z obecnością na świeżym powietrzu i pewnym wysiłkiem fizycznym. Dużą popularnością samozbiory cieszyły się w czerwcu, w czasie zbiorów truskawek. Teraz podobny model może przyjąć się w przypadku sadów.
Samozbiory organizowane przez internet
Ogłoszenia o samozbiorach można znaleźć m.in. w internecie. Później wystarczy zebrać grupę znajomych lub wybrać się na wieś w gronie rodzinnym. Przy okazji, dzieci mogą lepiej poznać pracę na roli, dowiedzieć się jak pracują rolnicy i zwiedzić goszczące je gospodarstwo. Między innymi na ten aspekt, zwrócił uwagę minister rolnictwa Grzegorz Puda, który odwiedził jeden z sadów specjalizujących się w takiej sprzedaży na Mazowszu.
W jego ocenie - „Samozbiory to doskonały przykład krótkiego łańcucha sprzedaży, najniższa cena i wybór towaru najwyższej jakości prosto od rolnika. To także świetny sposób na ciekawą wycieczkę z rodziną” – powiedział szef resortu rolnictwa.
Będzie pomoc dla gospodarstw, które miały problem z ASFMikołaj Frączak
Samozbiory – pomysł na rodzinną wycieczkę
Tak jak kilka lat temu trwał boom na agroturystykę, tak dziś podobną rolę mogą odgrywać samozbiory, które same w sobie mogą być ciekawym scenariuszem na weekendowy wypad za miasto. W sieci nie brakuje ogłoszeń z takimi ofertami.
Oczywiście taki wyjazd można połączyć ze zwiedzaniem okolicy, oraz skorzystaniem z innych atrakcji, które znajdują się w pobliskiej miejscowości lub na trasie dojazdu do gospodarstwa.
Samozbiory – krótszy łańcuch dostaw
Skrócenie łańcucha dostaw zwykle opłaca się zarówno gospodarstwom organizującym samozbiory, jak i końcowym odbiorcom, którzy nie muszą pokrywać kosztów związanych z całą masą pośredników oraz ich marżami. W ten sposób można nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także spędzić dobrze czas. O tym, że nie brakuje chętnych na taką aktywność, świadczą choćby coraz popularniejsze wpisy w mediach społecznościowych dokumentujących tego typu wyjazdy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.