fb

Pożary w Turcji. Czy wczasy są zagrożone?

Na południu Turcji w popularnej wśród polskich turystów prowincji Antalya wybuchły ogromne pożary lasów. Wiele osób, które wykupiły tam wakacje zastanawia się czy wczasy są zagrożone. Sprawdziliśmy co na ten temat mówi ambasada RP w Turcji. Dyplomaci wystosowali apel do Polaków.

Pożary w Turcji. Czy wczasy są zagrożone?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 lipca 2021

Gdzie pożary w Turcji?

Do potężnych pożarów doszło w okolicach miejscowości Manavgat, Alanya, Mersin a także Bodrum. Dla wielu turystów to znane nazwy. Polacy od lat chętnie wybierają się na wypoczynek w tamte strony. Jak informują media, do czwartku zginęło tam czworo ludzi. Wiadomo o stratach w zabudowie mieszkalnej oraz a gospodarstwach rolniczych na terenach wiejskich położonych blisko płonących lasów. 

Pożary w Turcji. Co z wczasami?

Póki co, osoby, które wykupiły wczasy w Turcji raczej nie powinny obawiać się odwołania wyjazdów – przynajmniej na ten moment.

Jak poinformowała placówka w Ankarze oraz Konsulat Honorowy w Antalyi, dyplomaci utrzymują stały kontakt z miejscowymi służbami. Wymieniają się też informacjami z rezydentami biur turystycznych organizujących wypoczynek Polaków na Riwierze Tureckiej.

Ambasada Polski w Turcji apeluje o zachowanie czujności oraz zwracanie uwagi na komunikaty lokalnych służb. Zaleca się również, by obywatele RP zarejestrowali się w systemie „Odyseusz” pod adresem https://odyseusz.msz.gov.pl. Niedawno w Dzienniku Prawnym tłumaczyliśmy czym jest ten system oraz jak z niego korzystać/

Czym jest system MSZ „Odyseusz”?Czym jest system MSZ „Odyseusz”?Mikołaj Frączak

Pożary w Turcji – ważne kontakty

W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula, już na terenie Turcji, lub w razie bezpośredniego zagrożenia należy skontaktować się z konsulem dyżurnym pod numerem telefonu +90 530 469 12 61. Warto ten numer zapisać sobie przed wyjazdem na kartce i na wszelki wypadek schować do portfela. Można też wpisać go do kontaktów w telefonie komórkowym.

Pożary w Turcji – jaka sytuacja aktualnie (30.07.2021)

Jak informują służby dyplomatyczne „według informacji otrzymanych od lokalnych służb w tej chwili sytuacja jest pod kontrolą i nie ma bezpośredniego zagrożenia, jednak nie należy wykluczać ryzyka rozprzestrzeniania się ognia”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!