Jak wyrobić EKUZ? Nowe zasady 2021

Od 1 października 2021 roku zmienia się procedura wyrabiania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie będzie już możliwości wysłania wniosku mailem. Jak wyrobić EKUZ? Opisujemy nowe zasady krok po kroku.

Jak wyrobić EKUZ? Nowe zasady 2021
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 sierpnia 2021

Nowe zasady wyrabiania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Już od 1 października 2021 roku, nie będzie można wyrobić Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wysyłając wniosek pocztą elektroniczną. Niemniej, wyrobienie dokumentu, który może pomóc nam w innych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego w razie problemów zdrowotnych, będzie bardzo proste. 

Gdzie złożyć wniosek o EKUZ?

Od 1 października 2021 roku złożenie wniosku o EKUZ w trybie on-line będzie możliwe wyłącznie przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub poprzez platformę ePUAP. Nie będzie możliwości przesłania wniosku przez pocztę e-mail, do czego zdążyło się przyzwyczaić wielu użytkowników.

Nowe terminy ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia ZdrowotnegoNowe terminy ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia ZdrowotnegoMikołaj Frączak


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego krok po kroku

Aby złożyć wniosek elektronicznie, należy zalogować się w IKP lub ePUAP. Jeśli nie posiadamy tam konta, musimy je założyć. Do tej pory wiele osób skorzystało już z tej możliwości, która jako opcja funkcjonowała od lipca 2020 roku. Na początku liczba EKUZ wydanych na podstawie takich wniosków wyniosła zaledwie 5% wszystkich wydanych EKUZ. Do połowy lipca 2021 r. liczba ta wzrosła do ok. 70%. W tym czasie usprawniono automatyczną obsługę wniosków, których wpływa w sezonie wakacyjnym ponad 150 tysięcy miesięcznie” – tłumaczy Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Na koncie IKP znajdziemy informacje zarówno o wydanych dotychczas kartach EKUZ wraz z okresem ich ważności, jak również złożonym nowym wniosku i wydaniu karty. Istnieje także możliwość skorzystania z aplikacji na telefonie komórkowym lub tablecie poprzez aplikację mojeIKP.

Wniosek złożony przez IKP jest rozpatrywany zawsze w tym samym miejscu, tj. przez Centrum Usług Wspólnych NFZ w Chełmie. Wszelkie informacje na temat wyrobienia nowego dokumentu znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta.

Jak informuje NFZ kartę EKUZ nadal można uzyskać w oddziałach wojewódzkich i delegaturach NFZ.

Czym jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument dość często spotykany w kieszeniach lub portfelach osób, które podróżują po Europie. Karta potwierdza ubezpieczenie zdrowotne oraz uprawnia do bezpłatnego (lub tańszego) leczenia w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Oznacza to, że bez obaw o koszty ewentualnego leczenia, możemy podróżować nie tylko po krajach UE, ale także po znajdujących się poza UE: Norwegii, Islandii czy Księstwa Liechtenstein. Musimy pamiętać, że w krajach, w których obywatele muszą „dopłacać” do opieki zdrowotnej, również i my będziemy musieli ponieść pewne koszty. Bez karty EKUZ byłoby jednak dużo drożej. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!