Jak działa rządowa aplikacja TurystykApp?

Aplikacja „TurystykApp” to nowy program działający na smartfonach, który ma ułatwić podróżowanie po Polsce. To prosty sposób weryfikacji obiektów hotelarskich działających w naszym kraju i wpisanych do Centralnego Wykazu Obiektów Hotelarskich. Póki co, to bardzo skromna aplikacja, jednak z potencjałem. Jak działa rządowa aplikacja TurystykApp?

Jak działa rządowa aplikacja TurystykApp?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 sierpnia 2021

Rządowa aplikacja dla turystów?

Wprowadzenie aplikacji mobilnej „TurystykApp” ogłoszono przy okazji uruchomienia portalu Turystyka.gov.pl. Niestety, i powiedzmy to od razu, aplikacja nie posiada wszystkich funkcjonalności portalu. Po programie, pod którym podpisuje się ministerstwo rozwoju, pracy i technologii, można spodziewać się więcej. Wiadomo jednak, że projekt ma być rozwijany, o czym świadczy możliwość dołączenia do programu testów beta. Na razie, może nam wystarczyć link… który przekieruje nas na bardziej zasobny w dane portal.

Na potrzeby tego artykułu przetestowaliśmy wspomnianą aplikację na telefonie oraz tablecie z systemem operacyjnym Android 11. Okazało się, że jedyną funkcją aplikacji, jaka pojawiła nam się na ekranie to dostęp do rejestru hoteli.

Jak sprawdzić firmę turystyczną przed wakacjami?Jak sprawdzić firmę turystyczną przed wakacjami?Michał Górecki

Co sprawdzisz w TurystykApp

Trzeba jednak przyznać, że baza może być przydatna na przykład, jeśli chcemy zweryfikować, czy dany hotel rzeczywiście znajduje się w oficjalnym rejestrze. Co więcej, podczas planowania wyjazdu możemy szybko zgromadzić dane teleadresowe obiektów położonych w konkretnej okolicy.

Plusem aplikacji jest to, że nie jest wyłącznie wyszukiwarką, a dane są naniesione na prostą w obsłudze mapę. Możemy dowolnie powiększać dany obszar i wyszukiwać interesujące nas miejsca podróżując palcem po mapie. 

To dobre rozwiązanie, szczególnie wtedy, kiedy szukamy hotelu na trasie lub podczas przedłużającej się podróży służbowej. Od razu mamy pewność, że prezentowany obiekt jest legalnie działającym hotelem wpisanym do publicznego rejestru. Informacja przedstawia krótki opis obiektu oraz szczegółowe dane zawierające np. kategoryzację, miejsce położenia, dane kontaktowe, liczbę miejsc noclegowych, informację o dostosowaniu obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz informację o możliwości skorzystania z bonu turystycznego. Aplikacja ma na celu zachęcić wszystkich podróżujących do korzystania z legalnie działających obiektów noclegowych” – wyjaśniono w opisie aplikacji

Mapa po włączeniu zgody, prezentuje także nasze bieżące położenie na podstawie sygnału GPS, oraz pozwala włączyć tryb nawigacji pod wskazany adres.

TurystykApp ma poważną konkurencję

To, co wyróżnia TurystykApp to fakt, że jest osadzona na państwowej, oficjalnej bazie i pozwala na weryfikację interesującego nas obiektu. Niemniej, nie brakuje aplikacji mapowych, w których również znajdziemy obiekty noclegowe, a nawet zyskamy możliwość szybkiej rezerwacji.

Potencjał TurystykApp

Potencjał TurystykApp może być duży, jeśli znajdą się tam kolejne warstwy informacyjne na przykład na temat, atrakcji w okolicy, zabytków. Bez tego, nawet z ministerialną autoryzacją, aplikacja będzie cały czas ubogą krewną wielu podobnych programów. Nie dziwi więc fakt, że TurystykApp nie cieszy się (przynajmniej na razie) zawrotną popularnością. Póki co, na liczniku pobrań w sklepie Google Play widnieje jedynie wskazanie „ponad 100”, a to naprawdę niewiele. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!