GDDKiA: „Gierkówka” właśnie przechodzi do historii

W piątek, 13 sierpnia, trasa łącząca Warszawę z Katowicami nazywana popularnie „Gierkówką”, przechodzi definitywnie do historii – informuje GDDKiA. To właśnie wtedy przekazany zostanie ostatni już fragment betonowej jedni wschodniej na powstającej autostradzie A1 Piotrków-Trybunalski – Kamieńsk.

GDDKiA: „Gierkówka” właśnie przechodzi do historii
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 sierpnia 2021

Inwestycje na autostradzie A1

Przekazanie odcinka jezdni wschodniej na autostradzie A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem (Łódzkie) oznacza koniec pełnej niedogodności jazdy po poważnie wyeksploatowanym fragmencie drogi krajowej numer 1. 

Jak podkreśla GDDKiA, oddanie wspomnianego odcinka trasy, ma wymiar symboliczny. Oznacza bowiem, że już w całości, dawna droga nazywana „Gierkówką” przejdzie do historii polskiej infrastruktury drogowej. 

Nie przyspieszysz na autostradzie. Odcinkowy pomiar prędkości na A1Nie przyspieszysz na autostradzie. Odcinkowy pomiar prędkości na A1Michał Górecki

Prace na drodze między Piotrkowem a Kamieńskiem. 

GDDKiA precyzuje, że „udostępnione zostanie 6,7 km betonowej jezdni między miejscowościami Wygoda i Parzniewice, co będzie oznaczało, że cały 25-kilometrowy odcinek między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem będzie można pokonać po nowej nawierzchni. Zgodnie z deklaracjami wykonawcy, udało się to zrobić przed końcem wakacji”.

Co to oznacza w praktyce? Od 13 sierpnia kierowcy, którzy jadą autostradą A1 na całym budowanym 81-kilometrowym odcinku od Tuszyna pod Łodzią, aż do Częstochowy, będą mogli jechać po nowej, betonowej nawierzchni. To w opinii ekspertów przełoży się nie tylko na komfort, ale także bezpieczeństwo podróży

Jedziesz A1? Licz się z utrudnieniami

Kierowcy, którzy liczą na zakończenie prac na „łódzkim” odcinku A1 między Piotrkowem a Kamieńskiem, muszą uzbroić się w cierpliwość. Obecnie obowiązuje tam układ ruchu 1+1, czyli jeden pas dla aut jadących na północ i jeden dla podróżujących na południe. GDDKiA deklaruje jednak, że jeszcze w wakacje, powinien zostać wprowadzony układ 2+2. 

A1 – kiedy dwie jezdnie po trzy pasy ruchu?

GDDKiA planuje jeszcze przed końcem 2021 roku oddać do ruchu cztery z pięciu budowanych obecnie odcinków autostrady A1 między Tuszynem a węzłem „Piotrków Trybunalski” oraz od Kamieńska do Częstochowy. Najbardziej zaawansowane prace są między Radomskiem a granicą województwa łódzkiego z województwem śląskim. 

Dłużej trzeba będzie poczekać na zakończenie prac między węzłami „Piotrków Trybunalski Południe” i „Kamieńsk”. 

Czym była „Gierkówka”?

Mianem „Gierkówki” nazywano trasę z Warszawy do Katowic (DK8 Warszawa-Piotrków Trybunalski i DK1 Piotrków Trybunalski-Katowice). Było to potoczne, ale mocno zakorzenione określenie dla tej drogi szybkiego ruchu, która powstała w latach 1972-1976. Obok Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK), była jednym z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych dekady 1970-1980, w trakcie której pierwszym sekretarzem KC PZPR był Edward Gierek, uważany zresztą za inicjatora tej inwestycji. 

Obecnie, z tamtej infrastruktury niewiele zostało. Krajowa ósemka stała się drogą ekspresową S8, natomiast krajową jedynkę zastąpiła autostrada A1. Po zakończeniu inwestycji w województwie śląskim oraz łódzkim, powstanie komfortowe połączenie między granicą z Czechami a Trójmiastem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!