Wspólne bilety na pociąg i autobus

Ruszyła zapowiadana już kilka miesięcy temu integracja systemów sprzedażowych PKP Intercity oraz PKS Polonus. Celem operacji jest włączenie oferty przewoźnika autobusowego do Wspólnego Biletu, oraz wspólna obsługa podróżnych.

Wspólne bilety na pociąg i autobus
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 sierpnia 2021

Bilet na autobus i pociąg w jednym miejscu

O podpisanym porozumieniu między kolejowym i autobusowym przewoźnikiem pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym tutaj. Teraz PKP Intercity i PKS Polonus przechodzą do działania integrując swoje systemy sprzedażowe. 

Jak informuje Intercity zakup biletów na połączenia obu przewoźników został już połączony w jedną ścieżkę zakupową. Dodatkowo zintegrowano dane dotyczące rozkładów jazdy, tak aby były dostępne także w systemach informacyjnych partnerów. 

Czy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyCzy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyAnna Malinowska

Bilet na pociąg i autobus w praktyce

Po przeprowadzeniu integracji systemów, pasażer planujący podróż po części pociągiem, po części autobusem najpierw wybierze interesujące połączenie przez system rozklad-pkp.pl oraz e-IC, a następnie zostanie przekierowany do systemu Dworzec Online. Tam wykupi bilet na kolejny etap swojej podróży obsługiwany przez PKS Polonus. Dokładnie ten sam mechanizm będzie działał w drugą stronę, czyli najpierw zakup biletu autobusowego, a potem kolejowego. Wszystko w prosty i intuicyjny sposób i co ważne, w bardzo krótkim czasie. 

Wspólny bilet kolejowo-autobusowy

Porozumienie między przewoźnikami wyznacza drogę do tego, aby w przyszłości włączyć ofertę PKS Polonus do tzw. Wspólnego Biletu. Integracja systemów sprzedaży, za pośrednictwem których dystrybuowane są bilety na przejazdy realizowane przez obydwu przewoźników, wzajemna sprzedaż oraz wspólna prezentacja oferty dla pasażerów to początek tej drogi” – wyjaśnia Intercity. 

W opinii przewoźników, tego typu współpraca to duży krok w stronę stworzenia spójnej sieci transportowej, która swym zasięgiem obejmie cały kraj. Dzięki temu podróżowanie transportem zbiorowym po Polsce będzie dużo prostsze oraz zdecydowanie bardziej komfortowe. 

Sprzedaż biletów na pociąg i autobus kasach stacjonarnych

Kolejny etap planowany przez obu operatorów to uruchomienie wzajemnej sprzedaży biletów w tradycyjnych kasach na dworcach kolejowych i autobusowych. Z czasem przeniesienie jej także do dystrybucji internetowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!