Prowadzenie samochodu bez uprawnień – co z ubezpieczeniem w razie wypadku?

Prowadzenie samochodu bez uprawnień może wiązać się z bardzo dotkliwymi karami. I nie chodzi tu tylko o te, wymierzone przez stróżów prawa, czy sąd, ale o konsekwencje, jakie mogą uderzyć w kierowcę w razie kolizji lub wypadku.  Na przykład związane z ubezpieczeniem. 

Prowadzenie samochodu bez uprawnień – co z ubezpieczeniem w razie wypadku?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 sierpnia 2021

Sprawca wypadku bez prawa jazdy

W ostatnim czasie coraz częściej można usłyszeć o wypadkach, które zostały spowodowane przez osoby, które utraciły uprawnienia, lub nigdy ich nie miały. Tego typu sytuacje przewiduje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2003 roku. Zgodnie z nią, z ubezpieczenia OC zostanie wypłacona stosowna rekompensata dla osób poszkodowanych przez sprawcę prowadzącego bez uprawnień. 

Natężenie ruchu w miastach w wakacje nie spadłoNatężenie ruchu w miastach w wakacje nie spadłoAnna Malinowska

Regres ubezpieczeniowy wobec kierowcy bez uprawnień

Co ciekawe, takie postawienie sprawy, nie oznacza, że sprawca nie będzie musiał głębiej sięgnąć do kieszeni. Ubezpieczyciel może zastosować wobec niego regres. To nic innego jak żądanie zwrotu wszystkich pieniędzy wypłaconych z OC osobom poszkodowanym.

Zgodnie z artykułem 43 ust 3. Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

- „Zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, w przypadkach określonych wart.98 ust.2 pkt1, przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

(...)

3)  nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;

Jak pokazuje praktyka, mogą być to „astronomiczne” sumy. Czasem likwidacja szkód niewielkiej stłuczki potrafi iść w tysiące złotych. Jeśli straty będą poważniejsze, sprawca bez prawa jazdy, może popaść w problemy finansowe do końca życia. Koszty naprawy pojazdu lub długiej rehabilitacji osoby poszkodowanej mogą iść w setki tysięcy złotych.

Jazda bez uprawnień a ubezpieczenie AC

Nieco inaczej może wyglądać kwestia wypłaty ubezpieczenia AC na naprawę samochodu, który prowadziła osoba bez uprawnień w chwili wypadku lub kolizji. Kluczowy jest tutaj nie tyle zapis ustawowy, co Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) dla konkretnej polisy. Wiele towarzystw stawia sprawę jasno: jeśli nie ma uprawnień – nie ma też odszkodowania. 

Co ciekawe zdarzają się OWU, które pozwalają na wypłatę odszkodowania z AC w takiej sytuacji, pod warunkiem, że brak uprawnień nie miał wpływu na spowodowanie szkody. Może tak się zdarzyć, jeśli sprawcą zdarzenia drogowego była inna osoba, lub do wypadku doszło w wyniku czynników zewnętrznych np. rozlanej plamy oleju na drodze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!