Zakazy wyprzedzania przez ciężarówki na autostradach (PEŁNA LISTA ODCINKÓW)

Osoby jadące na wakacyjny wypoczynek, lub powracający z niego, często narzekają na wyprzedzające się ciężarówki, które skutecznie spowalniają ruch i negatywnie wpływają na płynność podróży. Mało kto wie, że są konkretne odcinki na polskich autostradach, gdzie wyprzedzanie przez ciężarówki jest zakazane.

Zakazy wyprzedzania przez ciężarówki na autostradach (PEŁNA LISTA ODCINKÓW)
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 sierpnia 2021

Zakazy wyprzedzania przez auta ciężarowe

Jak przypomina GDDKiA, na wybranych odcinkach polskich autostrad, znajdujących się pod zarządem dyrekcji wprowadzono zakazy wyprzedania przez ciężarówki. 

Uzasadniono je m.in. zwiększeniem bezpieczeństw oraz komfortu podróży, a także zmniejszenia liczby wypadków. Pomysłodawcom zależało także na usprawnieniu ruchu aut osobowych. 

GDDKiA: Rusza serwis internetowy dla kierowcówGDDKiA: Rusza serwis internetowy dla kierowcówMichał Górecki

Zakazy wyprzedzania przez ciężarówki na A1

Na autostradzie A1 w województwie łódzkim zakaz ten obowiązuje na obu jezdniach na wysokości Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) w Głownie i Wiśniowej Górze. Ciężarówki nie mogą też wyprzedzać na budowanych odcinkach autostrady z organizacją ruchu 2+2 tj. Tuszyn-Piotrków Tryb., Kamieńsk-Radomsko, oraz od Radomska do granicy woj. łódzkiego ze śląskim.

Zakazy wyprzedzania przez ciężarówki na A2

Na zarządzanym przez GDDKiA odcinku autostrady A2 w województwach łódzkim i mazowieckim obowiązują zakazy wyprzedzania przez samochody ciężarowe na obu jezdniach między Łodzią a Warszawą. 

Zakazy wyprzedzania przez ciężarówki na A4

Zakazy, o których mowa obowiązują także na autostradzie A4. W województwie opolskim jest to odcinek ograniczony węzłami Brzeg i Strzelce Opolskie w obu kierunkach ruchu. 

Na śląskim odcinku A4 te same przypisy dotyczą odcinka Gliwice Sośnica – Gliwice Ostropa w obu kierunkach, z kolei w Małopolsce omawiane zakazy obowiązują między węzłami Balice i Brzesko. 

W województwie dolnośląskim zakaz wyprzedzania przez auta ciężarowe obowiązuje między Pietrzykowicami a Wądrożem Wielkim (z pewnymi wyjątkami), na wzniesieniach w okolicach węzłów Legnickie Pole i Lubiatów. To samo w przypadku odcinka między Kostomłotami i Gościsławiem oraz między Udaninem i Budziszowem. W tym ostatnim przypadku, zakaz obowiązuje jednak wyłącznie na jezdni północnej.

Zakazy wyprzedzania przez ciężarówki na A6

Na autostradzie A6 biegnącej przez województwo zachodniopomorskie zakaz obowiązuje między węzłem Klucz oraz Podjuchy. W tym przypadku przepisy te obowiązują dla pojazdów poruszających się w obu kierunkach

Zakazy wyprzedzania przez ciężarówki na A8 

Zakazy wyprzedzania przez auta ciężarowe dotyczą także Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (A8). Obowiązują one na odcinku Wrocław Północ – Psie Pole w obu kierunkach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!