Od 29 sierpnia 2021 nowy rozkład jazdy kolei
Wraz z końcem wakacji wprowadzona w życie zostanie korekta rozkładu jazdy – informuje PKP PLK S.A. Osoby regularnie podróżujące pociągiem powinny zapoznać się z nowymi godzinami przyjazdów i odjazdów pociągów. Na kolejowej mapie Polski pojawią się nowe połączenia i przystanki.
- Anna Malinowska
- /
- 24 sierpnia 2021
Dlaczego kolej wprowadza korekty rozkładu jazdy?
Korekty rozkładu jazdy w dużej mierze wynikają z prowadzonych prac inwestycyjnych, które mają wpływ na układ tras oraz czas przejazdu pociągów. W tej sytuacji nie ma możliwości wprowadzenia jednego rozkładu jazdy na cały rok. Zasadniczo, główna zmiana wprowadzana jest co roku w grudniu. To jednak za mało, dlatego konieczne są korekty. Jedna z nich, w tym roku wypada właśnie na koniec sierpnia.
Nowe połączenia kolejowe na Podkarpaciu
Na przykład w województwie podkarpackim, po raz pierwszy od 12 lat wrócą połączenia między Mielcem a Dębicą. Jak informuje PKP PLK - „dostęp do kolei zapewnią nowe perony na przystankach: Wojsław, Rzochów, Rzemień, Tuszyma, Dąbie koło Dębicy, Pustków, Pustynia i stacjach: Mielec, Kochanówka Pustków. Przejazd na trasie z Mielca do Dębicy zajmie ok. 35 min. Poprzednio czas przejazdu wynosił ok. 1h 30 min.” - informuje zarządca infrastruktury kolejowej w Polsce.
Lepsze połączenia Warszawa-Radom
Na Mazowszu lepiej skomunikowana zostanie stolica z Radomiem. Jazda pociągów między tymi miastami będzie odbywała się po dwóch torach na całej trasie. Kolejarze mówią o większej przepustowości oraz możliwościach uruchamiania większej liczby połączeń dalekobieżnych.
Przykładem mogą być pociągi z Krakowa do Olsztyna, które pojadą około pół godziny krócej niż dotychczas.
Radomianie mogą cieszyć się już z dwóch nowych przystanków, które wpłyną na lepszą obsługę transportową miasta. Są to „Radom Gołębiów” oraz „Radom Północny”.
Czy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyAnna Malinowska
Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia
Osoby podróżujące do Warszawy odczuli w ostatnim czasie pewne utrudnienia związane z przebudową popularnej stacji Warszawa Zachodnia. Prace inwestycyjne w tym miejscu są kontynuowane. Mają oczywiście wpływ na kursowanie pociągów przez największe polskie miasto.
PKP PLK S.A. podkreśla, że „całkowita przebudowa stacji Warszawa Zachodnia wymaga zmian w organizacji ruchu. PLK z przewoźnikami regionalnymi i dalekobieżnymi ustaliły optymalny rozkład jazdy z wykorzystaniem stacji Warszawa Śródmieście, Warszawa Gdańska. Pasażerów, którzy podróżują do Warszawy lub przewidują przesiadkę w stolicy, prosimy o sprawdzanie połączeń na stolicadobrychrelacji.pl i stolicadobrychrelacji.pl.”
Łatwiejsze dojazdy w aglomeracjach Krakowa i Łodzi
Łatwiej będzie podróżowało się natomiast po aglomeracjach łódzkiej oraz krajowskiej, co z pewnością jest dobrą informacją dla uczniów, którzy do szkół dojeżdża tam koleją. W Łodzi np. pojawiły się nowe przystanki „Łódź Retkinia” oraz „Łódź Warszawska”. Na kolejowej mapie Krakowa i okolic pojawiły się natomiast „Kraków Opatkowice” oraz „Skawina Jagielnia”.
Kolejowe inwestycje na trasie do Zakopanego
Po wakacjach kolejarze wracają do modernizacji na popularnej, turystycznej trasie Kraków-Zakopane. W przypadku pociągów dalekobieżnych między tymi miastami wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. W przypadku połączeń o charakterze regionalnym, będzie ona obowiązywała między Suchą Beskidzką a Zakopanem.
Mobilni informatorzy na dworcach
Od 29 do 31 sierpnia na dworcach Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Gdańska, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane– będą pracowali informatorzy mobilni, którzy będą służyć pasażerom informacją pomocną w podróży.
Aktualny rozkład jazdy, wraz ze szczegółami można sprawdzić na stronie: https://portalpasazera.pl.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.