Nowa ustawa o parkach narodowych. Będą połączone w jeden organizm?

Nowa ustawa o parkach narodowych powstaje w resorcie klimatu i środowiska. Projektowane przepisy mają zwiększyć rangę parków narodowych zarówno na płaszczyźnie ochrony dziedzictwa narodowego jak i kulturowego. W dalszym ciągu będą one najwyższą formą ochrony przyrody w naszym kraju. 

Nowa ustawa o parkach narodowych. Będą połączone w jeden organizm?
  • Michał Górecki
  • /
  • 31 sierpnia 2021

Nowe przepisy dotyczące parków narodowych

Jak wynika z informacji resortu zajmującego się ochroną klimatu i środowiska, trwające prace oznaczają największy od trzech dekad pakiet zmian przepisów regulujących działalność parków narodowych. Mają być przełomowe m.in. pod względem finansowania. W budżecie na 2022 rok pula środków dla tego typu obszarów będzie wyższa o 45% w porównaniu z bieżącym rokiem. 

Nowe przepisy będą regulowały także zasady tworzenia nowych parków narodowych. Kluczowe ma być zyskanie akceptacji zarówno społeczności jak i władz lokalnych dla takiego przedsięwzięcia. 

Parki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychParki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychAnna Malinowska

Nowy podmiot na czele parków narodowych?

Ministerstwo zapowiada zmianę strategii zarządzania tego typu obszarami w naszym kraju. Wśród planów znajduje się powołanie zupełnie nowego podmiotu, który na razie, nosi roboczą nazwę „Polskie Parki Narodowe”. Ma on obejmować zarówno Dyrekcję Polskich Parków Narodowych jak również poszczególne parki rozsiane po całym kraju.

Faktycznie może to oznaczać połączenie parków narodowych w jedną „superjednostkę”. Może to mieć pozytywny wpływ na kwestie finansowe. Czasem pojedyncze parki miały problemy z realizacją swoich budżetów np. z powodu zdarzeń losowych, katastrof naturalnych etc. Zmiany zapewnią możliwość przesunięcia środków między parkami narodowymi, w zależności od potrzeb i wyzwań, przed jakimi staną. Dodatkowo ma zostać wprowadzony fundusz rezerwowy, z którego środki pokryją najpilniejsze działania np. związane z usuwaniem skutkami klęsk żywiołowych. W obecnym stanie prawnym zbudowanie wspólnego mechanizmu finansowania parków jest niemożliwe. Każdy z nich jest przecież osobną jednostką.

Finansowanie parków narodowych

Do tej pory parki narodowe w Polsce otrzymywały przede wszystkim dotację z budżetu państwa na działania powiązane z ochroną przyrody. Tak będzie również po zmianach. Nowością będą jednak wpłaty środków z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, a dokładnie z funduszu leśnego. 

Jak wyjaśnia Główny Konserwator Przyrody, wiceminister Małgorzata Golińska - Dotąd dotacja zabezpieczała ok. 30% potrzeb parków narodowych, po jej zwiększeniu w 2022 r. będzie to już 45%. Zwiększone środki pozwolą m.in. na zwiększenie wynagrodzeń pracowników parków narodowych, realizację działań ochronnych oraz utrzymanie i unowocześnianie infrastruktury parków narodowych” – powiedziała.

Lepszy nadzór nad parkami narodowymi

Powstający w resorcie klimatu projekt ustawy reguluje kwestie nadzoru nad działaniem parków narodowych. Główny cel to usprawnienie decyzyjności w wielu kwestiach od tych dotyczących działalności merytorycznej po administrację. 

Ustawa wprowadzi także nowe określenie na pracowników Polskich Parków Narodowych. Zgodnie z przepisami będą stanowili wspólnie Służbę Parku Narodowego. Ponadto regulacji doczeka się także działanie Straży Parku, która ma się zajmować przede wszystkim ochroną mienia oraz zwalczania przestępstw i wykroczeń wymierzonych w przyrodę. Ustawa ma dać strażnikom parków narodowych dodatkowe kompetencje. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!