Policja podsumowała wakacje 2021 – ponad 5 tys. wypadków drogowych

Statystyki tegorocznych, wakacyjnych wypadków, choć wyglądają nieco lepiej niż te z poprzednich lat, nadal przerażają. W ponad 5 tys. wypadkach na drogach zginęło 479 osób. Ponad 6 tys. zostało rannych. Komenda Główna Policji podsumowała statystyki ostatnich dwóch miesięcy.

Policja podsumowała wakacje 2021 – ponad 5 tys. wypadków drogowych
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 września 2021

Statystyki wypadków – dane policji

W tym roku po raz trzeci Komenda Główna Policji zamieściła na swojej stronie interaktywną mapę śmiertelnych wypadków drogowych. Przez całe wakacje, przybywało na niej czarnych punktów, które oznaczały miejsca, w których na drogach ginęli ludzie. Niestety już po miesiącu mapa była niemal całkowicie zapełniona wirtualnymi pinezkami, co pokazuje skalę nieszczęść, do jakich dochodziło w trakcie wakacyjnych wyjazdów. 

Jak przyznają służby prasowe policji, każdego dnia na drogi wyjeżdżało około 4 tys. funkcjonariuszy drogówki, których głównym celem było m.in. eliminowanie zagrożeń i karanie za jazdę z nadmierną prędkością, czy jazdę na podwójnym gazie. 

Interaktywna mapa śmiertelnych wypadków w PolsceInteraktywna mapa śmiertelnych wypadków w PolsceMartyna Kowalska

Liczba wypadków w wakacje 2021

W czasie tegorocznych wakacji odnotowano ponad 5 tys. wypadków drogowych. Niestety nie brakowało tragicznych zdarzeń, w wyniku których 479 osób zginęło. Ponad 6 tysięcy osób odniosło obrażenia – to tyle ile wynosi liczba mieszkańców małych miast powiatowych, takich jak Przysucha czy Opatów. Część z tych osób już nigdy nie powróci do pełniej sprawności i dotychczasowych zajęć...

Poprawa policyjnych statystyk

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że z roku na rok, na wakacyjnych trasach spada liczba wypadków. W tym roku drogówka odnotowała 5216 takich zdarzeń. Dla porównania w wakacje 2020 r. było ich 5598, a w 2019 aż 6289. 

Nieco poprawiły się także najtragiczniejsze statystyki. W tym roku w wakacje zginęło (jak wspomnieliśmy) 479 osób. W analogicznym okresie 2020 roku odnotowano 500 ofiar śmiertelnych, a w 2019 aż 594. 

Ilu kierowców traci prawo jazdy z powodu prędkości?

Przeglądając policyjne statystyki, odnajdujemy jeszcze jeden powód do optymizmu. Wynika z nich, że coraz rzadziej jeździmy z nadmierną prędkością. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h prawo jazdy straciło 41.029 kierowców. Dla porównania, w analogicznym czasie 2020 roku, było to 44.523 kierujących. 

Niestety w dalszym ciągu plagą polskich dróg są pijani kierowcy. Od początku 2021 roku do końca sierpnia policjanci ujawnili aż 69 tysięcy nietrzeźwych kierujących. To więcej, niż liczba wszystkich mieszkańców podwarszawskiego Pruszkowa. Mowa oczywiście o wyłącznie tych osobach, które udało się policji złapać 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!